Do decyzji o zakupie nowego samochodu mogą nas pchnąć różne powody, np. powiększająca się rodzina czy wiek dotychczasowego auta. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego pojazdu?
Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Nie warto więc brnąć w rozważania, która bryła jest ładniejsza, bo opinii na ten temat jest tyle, ilu samych kierowców. Oprócz wrażeń estetycznych, jakie niosą za sobą poszczególne rodzaje nadwozi, różnią się one także podstawowymi parametrami - długością, szerokością i wysokością, co bezpośrednio przekłada się na ilość miejsca we wnętrzu i na wielkość bagażnika.
Każde nadwozie ma swoje plusy i minusy. To, co dla jednych jest wadą, dla innych może okazać się zaletą - wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od samochodu. Hatchbacki mają najmniejsze wymiary i dzięki temu łatwo nimi manewrować w mieście, nie wspominając już o parkowaniu. Sedan jest dobrym kompromisem pomiędzy przestrzenią ładunkową a rozmiarem auta. Kombi oferuje większy bagażnik przy wydłużonym tyle, a SUV bez problemu pomieści zarówno komplet pasażerów, jak ich pakunki. Warto zadać sobie pytanie ile osób najczęściej przewozimy samochodem, czy poruszamy się po mieście, czy często wybieramy się w długie trasy itd. Warto na tej podstawie dostosować liczbę rozważanych opcji do tego, czego tak naprawdę potrzebujemy.
Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu jest jego napęd. Czasy, kiedy opcja 4x4 była zarezerwowana wyłącznie dla przedzierających się przez najdziksze rejony świata terenówek bezpowrotnie minęły. Teraz w napęd na obie osie można wyposażyć wiele samochodów, niezależnie od ich nadwozia. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mieszkamy na przedmieściach i część drogi do pracy prowadzi przez nieutwardzone, często błotne drogi, w okresie zimowym dodatkowo pokryte śniegiem.
Auta o podniesionym podwoziu, a więc crossovery, SUV-y czy specjalne modele typu "country" dają jeszcze jedną przewagę w trudnym terenie - dzięki zwiększonemu prześwitowi i właściwościom terenowym pozwalają sprawnie poruszać się po pagórkach i leśnych drogach. Ułatwiają też parkowanie w mieście, bo niegroźne im są wysokie krawężniki. Jeśli więc dużo podróżujemy poza terenem zabudowanym i zdarza nam się zapuszczać w niedostępne okoliczności natury, to tego typu rozwiązanie będzie dla nas dużym wsparciem.
Nie zawsze łatwo jest się odnaleźć w ofercie dostępnych na rynku modeli samochodów. Szczególnie, kiedy sami do końca nie wiemy, jakiego auta szukamy. Warto więc wizytę w salonie poprzedzić przemyśleniem zakupu, zadaniem sobie kilku podstawowych pytań i ukształtowaniem wizji korzystania z samochodu w niedalekiej przyszłości. Zamiast powierzchownie oceniać pojazd metodą zero-jedynkową podejdźmy do tematu praktycznie, rozważając te "za" i "przeciw", które dotyczą naszych potrzeb i wymagań względem auta. Wtedy zakup na pewno będzie udany, a nowe auto idealnie wpasuje się nasz stały rytm dnia.
Źródło: Dobocom