Trwa ładowanie...

Multitool samochodowy na wakacje. Uniknij przykrych niespodzianek po drodze

By wakacyjny wyjazd odbył się bez przykrych niespodzianek, warto zainwestować w poręczny multitool. Ten gadżet doskonale sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach, zwłaszcza, jeśli masz przed sobą długą i wyczerpującą trasę.

Share
Multitool samochodowy na wakacje. Uniknij przykrych niespodzianek po drodze
Źródło: Youtube.com
d2pp8bw

Na drodze niczego nie można być do końca pewnym. Nawet jeśli prowadzisz auto zgodnie z przepisami, nigdy nie wiesz, czy zagrożenie nie wypłynie ze strony innych kierowców. Dlatego niezależnie od wszystkiego podczas długich tras należy mieć się ciągle na baczności.

Blokada pasów

W przypadku kolizji jedną z pierwszych barier, które mogą utrudnić opuszczenie uszkodzonego samochodu, będą zacinające się pasy bezpieczeństwa. Jeśli zapięcie pasa zablokuje się, wyjście będzie bardzo utrudnione. Jednym ze skutecznych sposobów na wyswobodzenie się jest odsunięcie oparcia fotela do pozycji poziomej, a następnie odsunięcie się maksymalnie do tyłu. Może to rodzić pewne problemy: może zabrać sporo czasu, co może mieć kluczowe znaczenie na przykład wtedy, gdy samochód wpadnie do wody, a z drugiej strony jeśli pasy będą maksymalnie zaciśnięte, odsunięcie siedzenia i tak może okazać się niemożliwe.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ukryte ostrze

Dlatego lepiej mieć przy sobie nóż, którym przetniesz pasy bezpieczeństwa. By mieć pewność, że zawsze będziesz mieć go przy sobie, warto zaopatrzyć się w scyzoryk samochodowy z karabińczykiem lub zawleczką. Dzięki temu przyczepisz go do kluczy i będziesz mieć zawsze przy sobie, gdy siadasz za kółkiem. Po wysunięciu kolorowego elementu uzyskujesz dostęp do ukrytego ostrza, które jest bezpiecznie ukryte pod plastikową obudową. W ten sposób zabezpieczysz się przed przypadkowym zranieniem podczas kryzysowej sytuacji.

Zatrzaśnięte drzwi

W wyniku uderzenia wgniecione drzwi mogą okazać się niemożliwe do otwarcia. W takiej sytuacji opuszczenie samochodu nie obejdzie się bez zbicia szyby. Używając do tego łokcia, możesz jedynie się zranić, kluczem jest jak najmniejsza powierzchnia styku z szybą. Dlatego warto wyposażyć się w profesjonalny zbijak, który pozwoli szybko otworzyć drogę na zewnątrz. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. Spadające odłamki szkła mogą cię zranić. Dlatego lepiej przed uderzeniem w miarę możliwości zakryć twarz i ręce.

Jeśli nie masz przy sobie zbijaka, możesz do tego użyć na przykład gaśnicy (jeśli masz ją w zasięgu ręki) lub specjalnego, wzmocnionego długopisu. Nie musisz przy tym Wyprowadzać ciosu z dużą siłą. Pamiętaj jednak, by nie uderzać całym spodem gaśnicy, a jedynie jej krawędzią.

Multitool samochodowy przyda się podczas trudnych sytuacji na drodze Fotolia
Multitool samochodowy przyda się podczas trudnych sytuacji na drodze Źródło: Fotolia, Fot: Izf

Przed wakacyjnym wypadem warto również sprawdzić stan auta, by uniknąć przykrych niespodzianek po drodze. Częściowo możesz przeprowadzić takie "badanie" na własną rękę. Wystarczy, że wybierzesz multitool z miernikiem ciśnienia opon oraz stanu zużycia bieżnika. W ten sposób unikniesz awarii i wymiany koła po drodze.

d2pp8bw

Podziel się opinią

Share
d2pp8bw
d2pp8bw
Więcej tematów