Trwa ładowanie...

MQB to największe osiągnięcie Volkswagena?

MQB to największe osiągnięcie Volkswagena?Źródło: zdjęcie producenta
d1n48ni
d1n48ni

Volkswagen to jedna z najsłynniejszych marek samochodowych na świecie. Lista jej sukcesów jest imponująca - Golf i Passat to dzisiaj ikony motoryzacji, które nie potrzebują dodatkowych reklam. Jednak największe dzieło niemieckiej firmy dopiero debiutuje i nie rzuca się tak w oczy.

Mowa o platformie MQB, na której ma powstawać większość nowych samochodów koncernu - od Polo po Passata. To właśnie uniwersalność i możliwość zmiany długości, a nawet rozstawu osi, są innowacją tego projektu. Stworzenie platformy MQB zajęło 4 lata i pochłonęło aż 60 miliardów euro, ale w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie ma przynieść firmie znaczne oszczędności.

Volkswagen to dzisiaj za GM drugi największy koncern samochodowy na świecie. Uniwersalna platforma ma pomóc w dalszym rozszerzaniu oferty i docelowo osiągnięciu pozycji lidera. Pierwszym modelem zbudowanym na MQB jest nowe Audi A3, które debiutowało w Genewie. VAG planuje, aby do 2018 aż 6 milionów samochodów wyprodukowanych przez Audi, VW, Skody i Seata opierało się na nowej platformie.

Szefowie Volkswagena tłumaczą, że MQB będzie wymagać dalszych inwestycji do końca 2013 roku, ale później będzie już przynosić zyski. Skala projektu jest znacząca i prawdopodobnie jest to najważniejsza inwestycja w historii niemieckiej firmy.

Przedstawiciele niemieckiej marki twierdzą też, że nie chcą się dzielić swoją technologią, gdyż zapewni im ona znaczną przewagę. Jednak z drugiej strony nie wykluczają, że po pewnym czasie zaczną oferować MQB innym producentom. Jak zawsze wszystko oprze się o rachunek zysków.

sj

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj