Trwa ładowanie...
d26i29s

Motocykliści pojadą autostradami za darmo

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Motocykliści pojadą autostradami za darmo
(PAP/Andrzej Grygiel)
d26i29s

Wakacyjne korki na autostradowych bramkach zmusiły rządzących do opracowania nowego sposobu płacenia za przejazd. Jedną z ostatnich propozycji minister Elżbiety Bieńkowskiej jest wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat w oparciu o specjalne urządzenia montowane w pojazdach. W przypadku motocykli będzie to nieopłacalne, dlatego właściciele jednośladów będą mogli jeździć autostradami za darmo.

Elektroniczny system poboru opłat ma opierać się o urządzenia takie, jak w przypadku działającego już dziś viaAUTO. Najprawdopodobniej będą one darmowe, ale pobierane za kaucją, co oznacza, że osoby jeżdżące autostradami okazjonalnie będą mogły je wypożyczyć na krótki czas. Taki plan zakłada zakup ok. 5 mln urządzeń. Okazuje się, że jednak nie wszyscy będą musieli je posiadać. Z opłat zwolnieni mają być motocykliści.

Pomysłodawcy nowego sposoby pobierania opłat tłumaczą, że w przypadku jednośladów montaż urządzenia będzie nieopłacalny. Na wielu autostradach stawki dla motocykli są niższe niż dla samochodów osobowych. Warto też mieć na uwadze fakt, że kierowcy jednośladów dużo rzadziej są regularnymi użytkownikami takich dróg – korzystają z nich głównie w czasie wakacyjnych wyjazdów. Wszystko to oznacza, że nie opłaca się zapewniać dodatkowej puli urządzeń specjalnie dla motocyklistów.

d26i29s

Niektórzy eksperci zauważają, że takie rozwiązanie może być niezgodne z prawem, gdyż narusza konstytucyjną zasadę równości. Warto jednak zauważyć, że wprowadzenie opłat dla motocyklistów w praktyce oznaczałoby straty dla budżetu. Dlatego można się spodziewać, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie dążyć do tego, aby jednoślady poruszały się po autostradach za darmo.

Trzeba pamiętać, że elektroniczny system to jedynie rekomendacja Elżbiety Bieńkowskiej, a ostateczną decyzję podejmie nowa minister – Maria Wasiak. Zgodnie z pierwszymi przewidywaniami nowy sposób płacenia za autostrady ma działać w 2016 roku, ale już na wakacje 2015 system ma być pilotażowo wprowadzony na odcinku autostrady A1 z Gdańska do Torunia, gdzie koncesjonariuszem jest Gdańsk Transport Company (GTC).

sj/tb/sj, moto.wp.pl

Szukasz motocykla w atrakcyjnej cenie? Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

d26i29s

Podziel się opinią

Share

d26i29s

d26i29s