ycipk-3agn7p

Motocykliści nagminnie łamią prawo - w korkach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Motocykliści nagminnie łamią prawo - w korkach
(sxc.hu)
ycipk-3agn7p

Ciepłe letnie dni zachęcają do jazdy na motocyklu. W tym samym czasie na drogi wyjeżdża jednak wielu kierowców samochodów. Powstają korki, w których właściciele jednośladów często przeciskają się między samochodami. Robią to niezgodnie z prawem.

(fot. sxc.hu)
Podziel się

Niedawno weszły w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym. Określają one prawidłowe zachowanie rowerzystów na drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach, a także to, w jaki sposób powinni postępować wobec nich kierowcy samochodów. Przepisy mówią między innymi o tym, że niedopuszczalne jest poruszanie się obok siebie na jednym pasie ruchu dwóch pojazdów. Ta zasada obowiązuje nie tylko do rowerzystów, ale również do kierowców motocykli.

ycipk-3agn7p

Poruszanie się wąskim jednośladem stwarza możliwość wyprzedzenia samochodów stojących w korku. O ile w przypadku drogi o jednym pasie ruchu często odbywa się to poprzez wymijanie z lewej strony, to w przypadku dróg wielopasmowych zwykle polega na wymijaniu pomiędzy kolumnami samochodów. Taka sytuacja oznacza, że motocyklista podczas wyprzedzania porusza się równolegle do samochodów korzystających z tego samego pasa co on. Zgodnie z nowymi przepisami samochody stojące w korku z prawej strony mogą wyprzedzać tylko rowerzyści.

Jak bardzo takie wyprzedzanie może uszczuplić portfel motocyklisty? Nawet o 500 złotych - mówi Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji. - Podczas wyprzedzania przez motocyklistę samochodów stojących lub wolno poruszających się w korku najczęściej występują trzy wykroczenia - brak odpowiedniego odstępu od pojazdu wyprzedzanego, niesygnalizowanie zamiaru wyprzedzania oraz jazda wspólną częścią pasa ruchu. Jeśli policjant zauważy te wszystkie przewinienia, może wystawić mandat w maksymalnej wysokości.
Co więcej, jeśli w trakcie takiego wyprzedzania nastąpi stłuczka, winą za jego spowodowanie najczęściej obciążany jest motocyklista.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

tb/

ycipk-3agn7p
Polub WP Moto
ycipk-3agn7p
ycipk-3agn7p