Trwa ładowanie...

Mniejsze tablice rejestracyjne od 1 lipca. W życie wchodzi nowe rozporządzenie

Już za dwa tygodnie będzie można zamawiać tablice rejestracyjne o zmniejszonych wymiarach. To ukłon w kierunku właścicieli samochodów sprowadzonych z USA. Dziś codziennie narażają się oni na mandat w wysokości 100 zł.

Share
Mniejsze tablice rejestracyjne od 1 lipca. W życie wchodzi nowe rozporządzenieŹródło: Forum, fot: Krzysztof Pacula
d18zqq5

Mniejsze od 1 lipca

W niedzielę 1 lipca w życie wchodzi rozporządzenie resortu infrastruktury, które umożliwia staranie się o tablice rejestracyjne w niestandardowym wymiarze. Zwykłe polskie "blachy" mają wymiary 520 x 114 mm. Tymczasem samochody z USA czy Japonii zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 115 mm. W efekcie wnęka w zderzaku zwykle nie pozwala na zamontowanie tablic wydawanych przez polskie urzędy.

Kierowcy we własnym zakresie wykonują ich repliki o dostosowanych wymiarach, na przykład w agencjach reklamowych. Niestety, w świetle prawa nie są to tablice rejestracyjne. Brak im wypukłej czcionki i nalepki legalizacyjnej. Podczas kontroli egzekwujący prawo policjant może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 100 zł. Sytuacji nie zmienia nawet fakt wożenia w bagażniku oryginału wydanego w urzędzie.

Korzystne plany na przyszłość

Jak powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, resort pracuje również nad zmianą prawa tak, by kupujący samochód mógł zarejestrować pojazd w miejscu dokonania transakcji czy zamieszkania, a nie w urzędzie właściwym dla adresu zameldowania.

d18zqq5

Ministerstwo pracuje też nad zmianą przepisów, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych kupionego samochodu używanego. Nowy nabywca nie musiałby ich zmieniać, co zaoszczędziłoby mu wydatków i wizyt w urzędzie.

Kierowcy czekają również na wprowadzenie możliwości jazdy bez dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia na niego polisy OC. Według zapowiedzi resortu ma być to możliwe jesienią 2018 r.

d18zqq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18zqq5
Więcej tematów