Trwa ładowanie...

Miałeś szkodę? Pamiętaj o doubezpieczeniu!

Miałeś szkodę? Pamiętaj o doubezpieczeniu!Źródło: PAP/Adam Ciereszko
d35tee5
d35tee5

Rozpoczęcie sezonu jesienno-zimowego jest tym momentem w roku, kiedy z reguły najczęściej dokonujemy "przeglądu" posiadanych przez nas polis ubezpieczeniowych. O czynności tej powinniśmy pamiętać zwłaszcza, jeśli podczas wakacji nasz samochód ucierpiał w efekcie zdarzenia losowego, którego konsekwencją była wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji suma naszego ubezpieczenia najprawdopodobniej uległa zmniejszeniu i wówczas warto pomyśleć o tak zwanym „doubezpieczeniu”.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Doubezpieczeniem nazywamy dodatkową umowę ubezpieczenia, którą zawieramy do wykupionej wcześniej polisy. Zawiera się ją po to, aby zwiększyć sumę, na jaką ubezpieczamy nasze mienie. Chodzi o to, aby nasz samochód objęty był ochroną w pełni odpowiadającą ich wartości.

* W TYCH MIASTACH PŁACI SIĘ NISKIE OC * Są dwie typowe sytuacje, w których powinniśmy pomyśleć o doubezpieczeniu się. Pierwszą z nich jest przypadek, o którym mowa powyżej - jeśli w efekcie szkody zostało wypłacone odszkodowanie, to suma, na którą ubezpieczone jest auto, automatycznie spada – została bowiem pomniejszona o wypłaconą kwotę. Należy zatem sprawdzić, czy przy kolejnej szkodzie uszczuplona suma ubezpieczeniowa wystarczy na pełne pokrycie potencjalnych strat. Jeśli nie – warto pomyśleć o doubezpieczeniu – radzi Marlena Piekut ekspert ds. ubezpieczeń majątkowych w Link4.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Drugą typową sytuacją, w której warto się doubezpieczyć, jest zwiększenie wartości samochodu. Chodzi o sytuację, gdy w czasie trwania polisy ubezpieczeniowej właściciel inwestuje w auto. Przykładowo właściciel kilkunastoletniego samochodu z wyższej półki, decyduje się na wymianę skórzanej tapicerki, zmienia felgi na drogie z lekkich stopów lub montuje drogi system audio.

d35tee5

Takie inwestycje zwiększają wartość samochodu, więc sumy ubezpieczeniowe w naszej polisie nie są wystarczające na pokrycie ewentualnej szkody. Wówczas również powinniśmy pomyśleć o doubezpieczeniu.

Co ważne, z doubezpieczeniem nie musimy czekać do końca aktualnej polisy. Można to zrobić w czasie jej trwania. Właściciel samochodu powinien jedynie wskazać powód, dla którego zdecydowaliśmy się zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia.

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Warto również pamiętać o nowych przepisach, które od 1 stycznia 2012 r. wprowadzi nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowe przepisy zakładają, że towarzystwo nie będzie mogło automatycznie przedłużyć umowy - oznacza to, że jeśli się w porę nie zorientujemy, zostaniemy bez polisy OC. Zaś ten rodzaj ubezpieczenia nadal będzie obowiązkowy, a za jego brak grozić nam będzie kara. Dlatego w pierwszym roku po zakupie używanego auta trzeba będzie szczególnie pamiętać o ubezpieczeniu.

d35tee5

Od stycznia ubezpieczyciel będzie miał obowiązek poinformowania nas, z 14-dniowym wyprzedzeniem o kończącym się okresie ważności naszej polisy. Ponadto, jeśli zdecydujemy się wysłać wypowiedzenie pocztą (listem poleconym), to o terminie złożenia wypowiedzenia decydować będzie data stempla pocztowego.

* W TYCH MIASTACH PŁACI SIĘ NISKIE OC * Warto też pamiętać, że w odróżnieniu od OC, ubezpieczenie AC nie przechodzi na nowego właściciela. W takim przypadku osoba sprzedająca samochód powinna się zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego od którego otrzyma zwrot opłaty za niewykorzystany okres obowiązywania polisy.

tb/mw/mw

d35tee5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35tee5
Więcej tematów