Trwa ładowanie...
d2i0sh9

Męczy cię jazda nocą? Odpowiednie okulary pomogą

Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, że jazda nocą może być przyjemniejsza i bezpieczniejsza dzięki okularom. Podpowiadamy, jakie wybrać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kilka godzin za kółkiem nocą potrafi wymęczyć
Kilka godzin za kółkiem nocą potrafi wymęczyć (Fotolia, Fot: © Artur Marciniec - Fotolia.com)
d2i0sh9

Producenci samochodów dokładają wszelkich starań, by jazda stawała się bezpieczniejsza. Nowoczesne systemy ułatwiają manewrowanie i przyspieszają reakcje kierowcy. Nie są jednak w stanie w pełni zniwelować niedoskonałości ludzkiej natury.

Ta nie wyposażyła nas niestety w umiejętność doskonałego widzenia po zmroku, którą mają choćby koty. Można jednak nieco nadrobić te braki. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że pomocne w takich sytuacjach są okulary.

Jakie wybrać? Przede wszystkim chodzi o kolor szkieł. Te powinny być w odcieniach żółci lub pomarańczu. Barwy te ograniczają docieranie do oka krótkich fal świetlnych, czyli tych odpowiedzialnych za widzenie odcieni niebieskich, fioletowych i zielonych. Równocześnie dopuszczają do naszych oczu promienie żółte, pomarańczowe i czerwone. Dzięki temu obiekty znajdujące się w obrębie drogi wydają się jaśniejsze niż bez okularów. Szkła tego typu nadadzą się zresztą nie tylko do jazdy nocą. Świetnie sprawdzą się również podczas opadów deszczu lub w czasie mgły.

Wybierając okulary niekoniecznie należy kierować się wysoką ceną. W wielu przypadkach - podobnie jak z każdym innym produktem - dużą składową ceny stanowi po prostu popularne logo. Warto za to zadbać, aby okulary odpowiadały nam wizualnie i co ważne, dobrze trzymały się twarzy. Zsuwające się z nosa w trakcie jazdy mogą narazić nas na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Należy jednak pamiętać, że okulary nie zastąpią naszej wzmożonej uwagi nocą. Dlatego w podróż najlepiej ruszyć wypoczętym, a w trakcie jazdy robić sobie przerywy. Miejmy także na względzie komfort innych kierowców i gdy wyruszamy gdzieś pieszo, weźmy ze sobą odblaski.

d2i0sh9

Podziel się opinią

Share

d2i0sh9

d2i0sh9