Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
flota
25-09-2017 12:42

Masz firmę i potrzebujesz odświeżenia floty? Zobacz, dlaczego opłaca się wziąć leasing na samochód

Choć leasing staje się w naszym kraju coraz popularniejszy, jedynie garstka przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie niesie. Jeśli chcesz obniżyć wysokość podatku, ograniczyć udział środków własnych i co kilka lat unowocześniać flotę - leasing okaże się strzałem w dziesiątkę.

Masz firmę i potrzebujesz odświeżenia floty? Zobacz, dlaczego opłaca się wziąć leasing na samochódŹródło: Materiały prasowe
d2svtxv
d2svtxv

Według danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu, w I połowie 2017 r. leasingiem sfinansowano pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony o łącznej wartości 14,1 mld zł. To o 17,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Takie dane nie pozostawiają wątpliwości - coraz więcej przedsiębiorców docenia istotne korzyści, wynikające z podpisania umowy leasingowej.
O jakich korzyściach mowa? Sprawdźmy.

Możliwość optymalizacji podatkowej

Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania w przypadku leasingu samochodów nowych to jeden z najważniejszych walorów takiego sposobu finansowania.
Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, wybierany przez około 80-90 proc. firm (dane szacunkowe), odliczysz od podstawy opodatkowania całą wysokość raty (część kosztową i odsetkową), czynsz inicjalny (opłatę wstępną) i bieżące koszty, związane z użytkowaniem pojazdu (np. paliwo).
Auto w leasingu operacyjnym wchodzi w skład majątku leasingodawcy i to on ponosi obowiązek wykonywania odpisów amortyzacyjnych.
Przedsiębiorcy, którzy wybiorą leasing finansowy odliczą od podatku jedynie odsetkową część raty oraz bieżące koszty użytkowania auta.
W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, to na nich spocznie jednak obowiązek amortyzacji.
Firmom, które mają kilka lub kilkanaście samochodów, leasing pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, co w skali roku przekłada się na naprawdę imponujące kwoty.

Uproszczona procedura wnioskowania

Otrzymanie leasingu samochodów nowych jest zdecydowanie prostsze (i często szybsze) niż otrzymanie kredytu bankowego. Aby podpisać umowę leasingową nie trzeba mieć zdolności kredytowej, wymaganej przy tradycyjnym kredycie samochodowym.
Jako, że przedmiot umowy leasingowej formalnie jest własnością leasingodawcy, w przypadku kłopotów ze spłatą rat może on zwyczajnie zażądać zwrotu pojazdu.
Nie musi także stosować dodatkowych zabezpieczeń, wymaganych przy kredytach samochodowych.
Wnioskując o leasing możesz wybrać procedurę uproszczoną lub standardową. W przypadku procedury uproszczonej, wymagane jest dostarczenie jedynie podstawowych dokumentów:

  • wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • zaświadczenia o numerze REGON i NIP,
  • kserokopii dowodu osobistego leasingobiorcy. Decydując się na procedurę uproszczoną będziesz musiał uiścić czynsz inicjalny. Zazwyczaj wynosi on około 10 proc. wartości samochodu.

Jeśli chcesz całkowicie wyeliminować udział środków własnych, możesz wnioskować o leasing w procedurze standardowej.
W tym przypadku niezbędne już będzie dostarczenie większej ilości dokumentów (przede wszystkim dokumentów finansowych firmy).
Eliminując czynsz inicjalny, leasingodawca musi mieć pewność, że ma przed sobą firmę, która nie ma najmniejszych problemów z płynnością finansową.

d2svtxv

Dla nowych także dla młodych firm

Z leasingu mogą skorzystać także firmy, które działają na rynku bardzo krótko. Wielu leasingodawców zaufa przedsiębiorcom, którzy działają na rynku dopiero kilka miesięcy. Zwłaszcza dla nich uzyskanie kredytu w banku często okazuje się niemożliwe. A jak rozpocząć działalność i rozwijać się, nie posiadając choćby jednego firmowego auta?

Możliwość elastycznego kształtowania zapisów umowy

Kolejnym walorem leasingu jest możliwość negocjacji z leasingodawcą. Wbrew pozorom takiego przywileju nie mają jedynie największe firmy i korporacje.
Także mikroprzedsiębiorcy mają możliwość dostosowania zapisów umowy do własnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.
Jakie zapisy umowy można negocjować?
Przed podpisaniem umowy leasingowej możesz wynegocjować takie kwestie jak: wysokość opłat za ubezpieczenia komunikacyjne czy ubezpieczenie GAP, wysokość czynszu inicjalnego czy koszt wyceny.

Możliwość regularnego unowocześniania floty

Fakt, że przedmiot umowy leasingowej, oficjalnie należy do leasingodawcy dla wielu przedsiębiorców może być sporą niedogodnością.
Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.
Kiedy umowa leasingowa wygaśnie, możesz wykupić jej przedmiot na własność lub zwrócić go pożyczkodawcy i… podpisać nową umowę, wybierając nowsze, lepiej wyposażone czy po prostu bardziej dostosowane do aktualnych potrzeb Twojej firmy auto.

Czy wiesz, że wybierając Leasing SMARTPLAN na nowe samochody, oferowany przez Toyota Leasing możesz wymienić auto nawet co 3-4 lata?
Ta opcja to również możliwość obniżenia raty leasingowej nawet o 60 proc.
Wybierając Leasing SMARTPLAN na nowe samochody spłacasz jedynie tę część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości w tym czasie,
Korzystasz także z najmniejszej na rynku utraty wartości, która wynika między
innymi z niezawodności Toyoty.

d2svtxv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2svtxv
Więcej tematów