Trwa ładowanie...
d2wm9f5

Mandaty za odśnieżanie: nawet 500 złotych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mandaty za odśnieżanie: nawet 500 złotych
(PAP)
d2wm9f5

Podróżowanie samochodem to ogromna wygoda. Jednak zimą, nim zasiądziemy za kierownicą, czeka nas żmudna praca przy odśnieżaniu. Zmarznięte dłonie to nie jedyna nieprzyjemna konsekwencja, jaka może nas przy tym czekać. Za nieprawidłowe odśnieżanie można otrzymać mandat. Nawet 300 złotych.

Prawidłowo przygotowany do drogi samochód powinien być dokładnie odśnieżony. Zupełnie wykluczona jest jazda „na czołgistę”, czyli w aucie z oczyszczonym jedynie fragmentem przedniej szyby. Zgodnie z przepisami - art. 66 kodeksu drogowego - pojazd musi być utrzymany tak, by nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Dlatego odśnieżyć należy nie tylko szyby, ale też reflektory i dach. Jeśli pozostawilibyśmy na nim śnieg, podczas jazdy z nieco większą prędkością byłby on zwiewany na samochody poruszające się za nami, a to może powodować zagrożenie.

Za niedokładne odśnieżenie samochodu policja może wystawić nam mandat, a kary są dotkliwe. W jednej chwili z naszego portfela zniknąć może od 50 do 500 złotych, choć najwyższa z podanych kar dotyczyć będzie raczej samochodów ciężarowych lub dostawczych.
Nie można zapomnieć również o oczyszczeniu ze śniegu i lodu tablic rejestracyjnych. Za poruszanie się po drogach z zasłoniętymi tablicami zapłacimy 100 złotych, a dodatkowo nasze konto wzbogaci się o 3 punkty karne.

d2wm9f5

Wielu kierowców uruchamia silnik przed rozpoczęciem odśnieżania samochodu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niezgodne z przepisami i może skończyć się otrzymaniem mandatu. W tym przypadku łamie się dwa przepisy. Pierwszy z nich mówi o zakazie pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym. Tu kara wynosi sto złotych. Drugi przepis zakazuje używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. Co prawda policjant nie zbada nam na miejscu składu chemicznego tego, co wydostaje się z rury wydechowej, ale może uznać, że bezzasadna praca silnika jest nadmierną emisją spalin.

Na nic zda się tu tłumaczenie, że właściciel chciał nagrzać w samochodzie. Jak pokazuje praktyka, silnik musiałby pracować na wolnych obrotach kilkanaście minut, by we wnętrzu zrobiło się ciepło. Taki argument może zmiękczyć serce policjanta tylko wtedy, jeśli nagrzewamy wnętrze pojazdu, by przewieźć w nim dzieci. W innych przypadkach mandat wynosi tu 300 złotych. Uniknąć mogą go ci, którzy uzasadnią pracę jednostki napędowej podczas odśnieżania auta. Z konfrontacji z policjantem zwycięsko mogą wyjść kierowcy, którzy włączyli silnik, by osuszyć nawiewem przednią szybę, albo uruchomić jej elektryczne podgrzewanie. Po skończeniu jazdy włączony silnik mogą (a nawet powinni) przez około pół minuty zostawiać właściciele samochodów z turbiną. To czas potrzebny do jej schłodzenia, więc i tu mandat się nie należy.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

Odmrażacze w najniższych cenach na Allegro! Kliknij i sprawdź oferty!

d2wm9f5

Podziel się opinią

Share

d2wm9f5

d2wm9f5