Trwa ładowanie...
29-01-2014 15:21

Mandaty za odśnieżanie: nawet 500 złotych

Mandaty za odśnieżanie: nawet 500 złotychŹródło: PAP
d6y8xdh
d6y8xdh

Podróżowanie samochodem to ogromna wygoda. Jednak zimą, nim zasiądziemy za kierownicą, czeka nas żmudna praca przy odśnieżaniu. Zmarznięte dłonie to nie jedyna nieprzyjemna konsekwencja, jaka może nas przy tym czekać. Za nieprawidłowe odśnieżanie można otrzymać mandat. Nawet 300 złotych.

Prawidłowo przygotowany do drogi samochód powinien być dokładnie odśnieżony. Zupełnie wykluczona jest jazda „na czołgistę”, czyli w aucie z oczyszczonym jedynie fragmentem przedniej szyby. Zgodnie z przepisami - art. 66 kodeksu drogowego - pojazd musi być utrzymany tak, by nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Dlatego odśnieżyć należy nie tylko szyby, ale też reflektory i dach. Jeśli pozostawilibyśmy na nim śnieg, podczas jazdy z nieco większą prędkością byłby on zwiewany na samochody poruszające się za nami, a to może powodować zagrożenie.

Za niedokładne odśnieżenie samochodu policja może wystawić nam mandat, a kary są dotkliwe. W jednej chwili z naszego portfela zniknąć może od 50 do 500 złotych, choć najwyższa z podanych kar dotyczyć będzie raczej samochodów ciężarowych lub dostawczych.
Nie można zapomnieć również o oczyszczeniu ze śniegu i lodu tablic rejestracyjnych. Za poruszanie się po drogach z zasłoniętymi tablicami zapłacimy 100 złotych, a dodatkowo nasze konto wzbogaci się o 3 punkty karne.

Wielu kierowców uruchamia silnik przed rozpoczęciem odśnieżania samochodu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niezgodne z przepisami i może skończyć się otrzymaniem mandatu. W tym przypadku łamie się dwa przepisy. Pierwszy z nich mówi o zakazie pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym. Tu kara wynosi sto złotych. Drugi przepis zakazuje używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. Co prawda policjant nie zbada nam na miejscu składu chemicznego tego, co wydostaje się z rury wydechowej, ale może uznać, że bezzasadna praca silnika jest nadmierną emisją spalin.

Na nic zda się tu tłumaczenie, że właściciel chciał nagrzać w samochodzie. Jak pokazuje praktyka, silnik musiałby pracować na wolnych obrotach kilkanaście minut, by we wnętrzu zrobiło się ciepło. Taki argument może zmiękczyć serce policjanta tylko wtedy, jeśli nagrzewamy wnętrze pojazdu, by przewieźć w nim dzieci. W innych przypadkach mandat wynosi tu 300 złotych. Uniknąć mogą go ci, którzy uzasadnią pracę jednostki napędowej podczas odśnieżania auta. Z konfrontacji z policjantem zwycięsko mogą wyjść kierowcy, którzy włączyli silnik, by osuszyć nawiewem przednią szybę, albo uruchomić jej elektryczne podgrzewanie. Po skończeniu jazdy włączony silnik mogą (a nawet powinni) przez około pół minuty zostawiać właściciele samochodów z turbiną. To czas potrzebny do jej schłodzenia, więc i tu mandat się nie należy.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj