Trwa ładowanie...

Mamy pytania z nowych egzaminów na prawo jazdy

Mamy pytania z nowych egzaminów na prawo jazdyŹródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d1twe8l
d1twe8l

Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących prawa jazdy zmieniła się formuła egzaminów teoretycznych. W efekcie średnia zdawalność wynosi około 25 proc., a kursanci idą na egzamin, nie wiedząc, czego mają się spodziewać. Jedynym źródłem, gdzie można rzeczywiste pytania egzaminacyjne są fora internetowe, na których zdający wymieniają się otrzymanymi na teście pytaniami. W tekście poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Nowe egzaminy na prawo jazdy zostały przygotowane przez dwie firmy - Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW) oraz Instytut Transportu Samochodowego (ITS). Pierwsza z nich stworzyła bazę 2000 pytań, druga natomiast ma ich 1120. Bazy te nadal nie zostały oficjalnie ujawnione, a obie firmy dopiero zapowiedziały, że udostępnią część z nich - PWPW upubliczni 10 proc. pytań, a ITS połowę. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Dodatkowo nie jest wykluczone, że bazy będą się rozrastać. Zgodnie z przepisami, firmy dostarczające pytania nie mają obowiązku ich ujawnić, nie są one jednak prawnie utajnione. Oznacza to, że bez problemu w internecie można już znaleźć wiele z nich.

Najlepszym źródłem są fora internetowe i profile na Facebooku, gdzie zdający po egzaminie zamieszczają pytania, na które się natknęli. Znaczna część z nich pochodzi ze starych egzaminów. Często są to zagadnienia podstawowe, jak ograniczenia prędkości lub obowiązkowe wyposażenie samochodu. Standardowo można też spodziewać się pytań bardziej praktycznych, np. czy na mokrej nawierzchni jest bardziej ślisko, albo czy nieprawidłowo ustawione światła mijania wpływają na pogorszenie widoczności. Dodatkowym uproszczeniem jest fakt, że w nowych testach tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Skąd zatem takie problemy zdających?

Duża liczba pytań oznacza, że trafiają się też bardziej szczegółowe zagadnienia, które dotyczą sytuacji rzadko spotykanych na polskich drogach. Jeszcze większym utrudnieniem jest zmiana formy egzaminu. Dawniej sytuacje na drodze przedstawiane były za pomocą schematycznych rysunków, a zdający miał dużo czasu, aby zastanowić się nad pytaniem. Aktualnie wyświetlany jest krótki film i to na jego podstawie trzeba określić, jak powinien się zachować kierowca. Teraz zdający ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem typu "TAK-NIE" i tylko 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. Przy trudniejszych pytaniach, gdzie wybrać trzeba jedną z trzech odpowiedzi, jest to łącznie 50 sekund. Zdający nie może też wrócić do pytań, na które już odpowiedział.

* SPRAWDŹ SIĘ W NOWYM EGZAMINIE NA PRAWO JAZDY * Do czasu, aż PWPW oraz ITS udostępnią część swoich pytań, jedynym sposobem, aby się przygotować do egzaminu jest przeszukiwanie internetu, gdzie można znaleźć przykładowe egzaminy i pytania wynotowane przez zdających. W tym drugim przypadku warto jednak samemu sprawdzić, czy proponowana na forum lub Facebooku odpowiedź jest prawidłowa. Na kolejnej stronie prezentujemy kilka przykładowych pytań z nowych egzaminów.

d1twe8l
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Źródło: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

W jaki sposób powinny być ustawione zewnętrzne lusterka w samochodzie osobowym?
A. Tak, aby w lusterku była widoczna tylko boczna szyba przednich drzwi.
B. Tak, aby w lusterku nie był widoczny bok pojazdu, co umożliwi wyeliminowanie wszystkich tzw. martwych punktów.
C. Tak, aby były w nich widoczne fragmenty boków pojazdu oraz droga za pojazdem.
Poprawna odpowiedź to C.

Jaką funkcję w pojeździe pełni zagłówek?
A. Chroni głowę.
B. Chroni szyję (górny odcinek kręgosłupa)
.
C. Poprawia komfort jazdy.
Poprawna odpowiedź to B.

d1twe8l

Jak zatamujesz krwotok poszkodowanego w przypadku, gdy nie masz jałowego opatrunku?
A. Nie zrobię opatrunku.
B. Poczekam aż ktoś przyniesie apteczkę.
C. Użyję odzieży poszkodowanego.
Poprawna odpowiedź to C.

Czy na drodze za znakiem "strefa zamieszkania" dozwolone jest cofanie?
Poprawna odpowiedź to TAK.

* SPRAWDŹ SIĘ W NOWYM EGZAMINIE NA PRAWO JAZDY * Czy uczestnicząc w wypadku drogowym w którym są ofiary zobowiązani jesteśmy wezwać służby ratownicze?
Poprawna odpowiedź to TAK.

Czy w nocy, na oświetlonej ulicy w mieście można używać świateł drogowych, gdy mijają Cię inne samochody?
Poprawna odpowiedź to NIE.

sj, moto.wp.pl

sj/tb/tb

d1twe8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1twe8l
Więcej tematów