Trwa ładowanie...

Likwidacja fotoradarów miała się przełożyć na wzrost wypadków. Jak jest naprawdę?

Fotoradar. Dla jednych maszynka do wyciągania pieniędzy. Dla innych skuteczne narzędzie poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Przykład ul. Słowackiego w Trójmieście pokazuje, że w niektórych miejscach obecność fotoradarów jest kluczowa.

Likwidacja fotoradarów miała się przełożyć na wzrost wypadków. Jak jest naprawdę?Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1n48ni
d1n48ni

Maszty z fotoradarami zniknęły tu pod koniec czerwca 2014 roku. W okresie od 1 stycznie do 31 lipca tegoż roku na leśnym odcinku drogi doszło do 130 zdarzeń drogowych – 114 kolizji oraz 16 wypadków, nikt nie zginął. Rok później liczba zdarzeń spadła do 125, a tylko 7 z nich było wypadkami.* Jednak w kolejnych latach statystyki poszybowały w górę.* 212 zdarzeń w 2016 roku i 187 w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy znacznie przewyższają wcześniejsze wyniki. I choć sama liczba wypadków spadła (8 i 12), to na ulicy Słowackiego łącznie zginęły dwie osoby.

Zastanawiające jest, że na negatywne skutki usunięcia fotoradarów trzeba było czekać aż do 2016 roku. Wykazuje to również analiza danych całorocznych. W latach 2009-2015 liczba zdarzeń wyniosła około 220 (wahając się od 202 do 248), zaś dopiero w 2016 roku wystrzeliła do 333. Istotne, że liczby zarówno wypadków, jak i osób rannych pozostały na podobnym poziomie. Policja nie wiąże zmian w statystykach z likwidacją fotoradarów. Zamiast tego wskazywane są zwiększone natężenie ruchu i brak znajomości przepisów wśród kierowców.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj