Trwa ładowanie...
d2q5c54

Lexus zakończył produkcję modelu IS F

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lexus zakończył produkcję modelu IS F
(zdjęcie producenta)
d2q5c54

Japońska marka premium kojarzy się przede wszystkim ze spokojnymi i komfortowymi limuzynami. W swojej ofercie miała jednak też model IS F, konkurenta BMW M3. „Miała”, gdyż Lexus zakończył produkcję tego modelu i nie wiadomo, czy powstanie kolejna odsłona.

IS F jest wyposażony w 5-litrowy silnik V8 oferujący 423 KM i maksymalny moment obrotowy 503 Nm. Moc na tylne koła jest przenoszona za pośrednictwem 8-biegowego automatu z możliwością pracy sekwencyjnej. Skrzynia SPDS pozwalała na przełączanie przełożeń w 0,1 s. Wszystko to umożliwia osiągnięcie 100 km/h w 4,8 s.

Produkowany od 2008 roku model powstał w okrągłej liczbie 12 000 egzemplarzy. Yukihiko Yaguhi, szef inżynierów Lexusa, poinformował, że ostatni IS F zjechał z linii produkcyjnej 25 lipca. Był to samochód w kolorze niebieskim z antracytowymi felgami, który trafi do USA. Choć już od pewnego czasu w sprzedaży jest kolejna generacja modelu IS, to nie wiadomo, czy Lexus stworzy kolejną wersję tego sedana oznaczoną literą F.

d2q5c54

Miejsce modelu IS F w ofercie zajął nieco inny pojazd – najmocniejsza odmiana coupe RC. Samochód ten to już typowy sportowiec, ale dzięki luksusowemu wykonaniu sprawdzi się jako auto klasy GT. Ciekawej stylistyce towarzyszy silnik V8 o pojemności 5,0 l, mocy 450 KM i oferujący 520 Nm momentu obrotowego. Wbrew dzisiejszym tendencjom, w modelu RC F Japończycy zdecydowali się na wolnossącą jednostkę. Jak tłumaczą przedstawiciele Lexusa, dzięki temu zyskuje się odpowiednio szybką reakcję na wciśnięcie pedału gazu. Silnik został również wyposażony w mechanizm, pozwalający na zmianę trybu jego pracy – z cyklu Ottona na cykl Atkinsona. Ten pierwszy sprzyja rozwijaniu wysokiej mocy i wykorzystywany jest podczas dynamicznej jazdy. Gdy tempo podróży jest jednostajne, jednostka napędowa przełącza się na cykl Atkinsona, co zapewnia niższe spalanie.

Największy wybór akcesoriów samochodowych. Kliknij i zobacz najlepsze oferty!

d2q5c54

Podziel się opinią

Share

d2q5c54

d2q5c54