Lexus RC F: moc i styl
Najmocniejsza wersja coupe RC to samochód dla osób, które pragną emocji za kierownicą, ale też chcą się wyróżnić. Na tle bardziej powściągliwych niemieckich aut model RC F zdecydowanie może pochwalić się wyjątkową stylistyką. Ogromna osłona chłodnicy w kształcie klepsydry, pofalowane reflektory i agresywny styl pokazują, że Lexus to samochód o sporych możliwościach.
Patrząc na Lexusa RC F trzeba powiedzieć coś nietypowego dla japońskich samochodów – stylistyka jest jedną z najmocniejszych stron tego modelu. Może nie przypadnie do gustu konserwatywnym kierowcom, ale szefowie japońskiej marki wiedzą, że aby osiągnąć sukces ich samochody muszą się wyróżniać. Ciekawy wygląd to jednak nie wszystko. Mamy przecież do czynienia z najszybszą odmianą sportowego modelu, więc równie ważne jest to co znajdziemy pod maską.
Modele z rodziny RC nie rozczarowują również po zajęciu miejsca za kierownicą. Jej kształt, za wyjątkiem nieobecnego w RC spłaszczenia wieńca u dołu, jak również wygląd elektronicznych zegarów jest wynikiem inspiracji wyglądem kabiny modelu LFA. Nowy jest również interfejs służący kierowcy do sterowania funkcjami samochodu. Po raz pierwszy w Lexusie zastosowano tu system RTI, czyli dotykowy panel znajdujący się nieopodal lewarka skrzyni biegów. Działa on na zasadzie podobnej do padów znanych z laptopów. Różnica polega jednak na tym, że na przesunięcie kursora o każdą pozycję menu reaguje on delikatnym drżeniem. Dzięki temu znający system kierowca może obsługiwać go bez odrywania oczu od jezdni.
Model RC F wyposażony jest w silnik V8 o pojemności 5,0 l, mocy 450 KM i 520 Nm momentu obrotowego. Wbrew dzisiejszym tendencjom Japończycy zdecydowali się na wolnossącą jednostkę. Jak tłumaczą przedstawiciele Lexusa, dzięki temu zyskuje się odpowiednio szybką reakcję jednostki napędowej na wciśnięcie pedał gazu. Silnik został również wyposażony w mechanizm, pozwalający na zmianę trybu jego pracy - z cyklu Ottona na cykl Atkinsona. Ten pierwszy sprzyja rozwijaniu wysokiej mocy i wykorzystywany jest podczas dynamicznej jazdy. Gdy tempo podróży jest jednostajne, silnik przełącza się w cykl Atkinsona, co zapewnia niższe spalanie. Innowacja ta pojawi się w przyszłości w innych jednostkach napędowych Lexusa.
sj, moto.wp.pl