Jeszcze kilka lat temu oświetlenie LED w samochodach można było spotkać tylko w najdroższych modelach. Dziś dostępne jest praktycznie dla każdego i potrafi zaoszczędzić nieco pieniędzy.
Poruszając się po polskich drogach nietrudno zauważyć, że oświetlenie oparte o diody LED trafia również do używanych, nawet nieco starszych samochodów. Wpływ na wzrost popularności tego typu oświetlenia mają niższe ceny LED-ów oraz nowe przepisy. Unia Europejska zaleca bowiem, żeby we wszystkich samochodach produkowanych po 2011 roku były montowane moduły świateł do jazdy dziennej, wyposażone w diody LED. Decyzja władz unijnych nie dziwi. LED-y mają bowiem szereg zalet i technologicznie przewyższają inne powszechnie dostępne źródła światła.
Analiza kosztowa pokazuje, że światła do jazdy dziennej (DRL) wyposażone w diody LED pozwalają oszczędzić ok. 150 watów, w porównaniu ze zwykłymi żarówkami halogenowymi. Każdy z dwóch modułów LED pobiera zaledwie 7W, zatem całkowite zużycie energii w przypadku świateł do jazdy dziennej wynosi 14W. Natomiast przednie halogeny w światłach mijania pobierają 110W. Jednocześnie energię pobierają także inne żarówki w samochodzie, co w sumie daje zużycie na poziomie 150-180W. Jak to się przekłada na zużycie paliwa? Do wyprodukowania 100W energii potrzeba 0,13 l paliwa na 100 km. Tymczasem w przypadku świateł do jazdy dziennej wytworzenie 14W energii na 100 km kosztuje nas tylko 0,02 l benzyny. Dodatkowo, LED-y mają dłuższą żywotność niż światła halogenowe.
Diody LED gwarantują też lepszą widoczność na drodze i większe bezpieczeństwo. Kierowcy używający takiego oświetlenia są lepiej widoczni przez
innych użytkowników ruchu. − Temperatura barwowa oświetlenia LED wynosi 6000K, czyli znacznie więcej niż w standardowych żarówkach halogenowych, a także lampach ksenonowych – informuje Tomasz Supady, ekspert ds. oświetlenia samochodowego Philips Automotive. – Dzięki takim parametrom moduły LED-owe emitują jasne, białe światło, co sprawia, że nasz samochód jest dobrze widziany przez innych uczestników ruchu, zarówno w pełnym słońcu, jak i w czasie złych warunków pogodowych – dodaje.
Decydując się na zakup diodowych świateł do jazdy dziennej należy zwrócić szczególną uwagę, czy wybrane przez nas światła posiadają pozwolenie na użytkowanie na terenie danego kraju, czyli homologację. Oprócz tego muszą mieć na kloszu skrót RL, który oznacza światła do jazdy dziennej.
Źródło: Philips
tb/