Który odmrażacz jest najlepszy? Oto nasz test
Zimowe poranki często niemiło nas zaskakują. Samochód trzeba przeważnie odśnieżyć, a później ewentualnie oskrobać szyby. Ta ostatnia czynność niejednokrotnie zajmuje dużo czasu, ponieważ trzeba to zrobić naprawdę dokładnie. Niestety używanie skrobaczki działa destrukcyjnie na nasze szyby. Jak temu zapobiegać? Jest prosty sposób.
Wiele osób rezygnuje ze skrobaczki na rzecz ciepłej wody, którą polewają szybę. To jednak może skończyć się powstaniem pęknięcia, które zimą, w niezwykle krótkim czasie, ulegnie znacznemu powiększeniu. Uszkodzona szyba to także kłopoty podczas kontroli drogowej – policjant ma prawo w takiej sytuacji wypisać mandat, a nawet zabrać dowód rejestracyjny.
Znacznie bezpieczniejszym wyjściem jest skorzystanie ze specjalnych odmrażaczy do szyb, które bez problemu można kupić na stacji benzynowej czy w hipermarkecie. My postanowiliśmy przetestować 10 z nich.
Testy zostały rozłożone na dwa dni, ale zadbaliśmy o to, aby odbywały się w identycznej temperaturze -10 stopni Celsjusza oraz bez bezpośredniego dostępu słońca. Powierzchnię testową (przednią szybę auta) równomiernie zraszano wodą. Niska temperatura sprawiała, że woda momentalnie zamieniała się w cienką skorupę lodu, z którą (jak się później okazało) część odmrażaczy nie miała problemu. Od momentu spryskania do rozpoczęcia testu danego produktu, mijało 15 minut. Po zrobieniu zdjęć, ewentualne resztki lodu usuwano, a szyba była wycierana do sucha i ponownie zraszana wodą. Punkty za cenę przyznawano według wzoru (ilość środka w ml/10)/cena.
Na koniec dodamy, że werdykty w postaci punktów zostały wydane nie tylko na podstawie opisanego wyżej testu, ale również z uwzględnieniem wrażeń po codziennym korzystaniu z tych odmrażaczy.
10. CarPlan BlueStar de-icer
Odladzanie: 5/15
Wygoda użytkowania: 0/4
Jakość wykonania: 1/5
Pojemność: 1/4 (300 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 1/3
Cena: 4/12 (7,99 zł)
SUMA: 12/43
Na samym końcu znalazł się do odmrażacz w sprayu CarPlan BlueStar de-icer. Produkt ten nie poradził sobie z roztopieniem cienkiej warstwy lodu. Ponowne użycie również nie pomagało – konieczne okazało się skorzystanie ze skrobaczki. Niestety produkt CarPlan wyjątkowo nie otrzymał jakichkolwiek punktów za wygodę użytkowania. Wszystko przez zawór, który po naciśnięciu miał dwa strumienie – jeden właściwy, drugi cieknący po dłoni. Sytuacja powtarzała się przy każdym użyciu. Z racji takiej usterki, ocena jakości wykonania nie mogła być wysoka. Ze względu na to, że mamy do czynienia z klasycznym sprayem, nie jest możliwa dokładna kontrola ilości pozostałego środka można ją było ocenić jedynie orientacyjnie. Łączna ocena po zliczeniu otrzymanych punktów to 12 na 43.
9. K2 Alaska
Odladzanie: 5/15
Wygoda użytkowania: 4/4
Jakość wykonania: 3/5
Pojemność: 1/4 (300 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 1/3
Cena: 2/12 (12,49 zł)
SUMA: 17/43
Drugie miejsce od końca zajął produkt firmy K2 – Alaska. Niestety nie poradził sobie dobrze z cienką warstwą lodu i w niektórych miejscach konieczne było skorzystanie ze skrobaczki (producent sam to doradza na etykiecie). W tej kategorii K2 Alaska otrzymuje 5 punktów na 15. Maksymalnie jednak oceniliśmy wygodę użytkowania. Strumień płynu jest skoncentrowany i silny, co oznacza, że korzystanie z tego odmrażacza podczas wiatru nie stanowi problemu. Za jakość wykonania produktowi K2 należą się 3 punkty na 5 możliwych. Maksimum udałoby się osiągnąć gdyby nie to, że w czasie testu pokrywka sprayu (będąca jednocześnie prowizoryczną skrobaczką) pękła na pół. Duży wpływ na ostateczny wynik miała też wysoka cena środka w porównaniu do jego ilości. Łączna ocena tego odmrażacza to 17 na 43 punkty.
8. Autoland Odmrażacz
Odladzanie: 5/15
Wygoda użytkowania: 3/4
Jakość wykonania: 4/5
Pojemność: 4/4 (750 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 3/3
Cena: 6/12 (11,99 zł)
SUMA: 25/43
Ósma lokata to produkt firmy Autoland. Niestety nie radzi sobie dobrze z lodem. Podczas testu konieczne było użycie skrobaczki, aby usunąć lód w kilku miejscach (na etykiecie znajduje się wzmianka o tym). W kategorii wygoda użytkowania, odmrażacz zdobył 3 na 4 punkty. Taki wynik udało się uzyskać dzięki temu, że poprzez przekręcenie nasadki, użytkownik ma możliwość wyboru między silnym strumieniem, a delikatną mgiełką. Jeden punkt odjęto za wąski spust, którego obsługa nie jest wygodna, jeśli mamy założone rękawiczki. Na plus zaliczyliśmy ilość środka – aż 750 ml. Dzięki przezroczystemu opakowaniu, wystarczy rzut oka, aby sprawdzić ile odmrażacza nam jeszcze zostało. Produkt Autoland zdobył w naszym teście 25 na 43 punkty.
7. Sonax Odmrażacz do szyb (spray)
Odladzanie: 15/15
Wygoda użytkowania: 1/4
Jakość wykonania: 5/5
Pojemność: 2/4 (400 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 1/3
Cena: 3/12 (13,99 zł)
SUMA: 28/43
Produkt firmy Sonax jest jednym z czterech testowanych odmrażaczy, które w każdym przypadku i bez zająknięcia poradziły sobie z roztopieniem przygotowanej powierzchni (nawet tam, gdzie inne środki nie dały rady). Z tego względu, za odladzanie przyznajemy tutaj maksymalną liczbę punktów. Niestety ten odmrażacz nie wypada już tak dobrze w kwestii wygody użytkowania. Środek jest nanoszony na szybę jako bardzo delikatna mgiełka, która niestety jest wrażliwa na podmuchy wiatru. Z tego względu przyznaliśmy tutaj tylko 1 na 4 punkty. Do jakości wykonania sprayu nie mieliśmy zastrzeżeń. Niestety, słaba lokata tego odmrażacza to wina m.in. stosunkowo wysokiej ceny. Za całokształt przyznaliśmy zatem 28 na 43 punkty.
6. Brumm Odmrażacz do szyb
Odladzanie: 11/15
Wygoda użytkowania: 2/4
Jakość wykonania: 5/5
Pojemność: 3/4 (500 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 2/3
Cena: 8/12 (5,99 zł)
SUMA: 31/43
Odmrażacz Brumm w czasie testu zachowywał się poprawnie. Po spryskaniu powierzchni, zdecydowana większość lodu roztapiała się. W kilku miejscach konieczne było ponowne naniesienie odmrażacza (zgodnie z zaleceniami producenta na etykiecie). Z tego względu przyznaliśmy 11 na 15 punktów. Produktu marki Brumm używa się wygodnie – posiada szeroki spust, który bez problemu naciska się nawet w grubych rękawiczkach. Niestety nie ma możliwości wyboru rodzaju strumienia (tylko mgiełka). Z racji ciemnego, nieprzezroczystego opakowania, kontrola ilości pozostałego środka jest utrudniona (należy spojrzeć nad odmrażacz pod silne słońce). Łączna liczba punktów to w tym przypadku 31 na 43.
5. Q11 de-icer
Odladzanie: 9/15
Wygoda użytkowania: 4/4
Jakość wykonania: 5/5
Pojemność: 3/4 (500 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 3/3
Cena: 8/12 (5,99 zł)
SUMA: 32/43
Piąte miejsce należy do produktu Q11 De-icer. Odmrażacz ten umiarkowanie dobrze poradził sobie z przygotowaną powierzchnią. W niektórych miejscach konieczne było usunięcie lodu szmatką lub gumową częścią skrobaczki. Producent obiecuje co prawda powstanie nanopowłoki odpychającej wodę, ale w warunkach testu nie zauważyliśmy jej działania. W trzech kategoriach (wygoda użytkowania, jakość wykonania, kontrola ilości z pozostałego środka) produkt otrzymał maksymalne noty. Bez problemu używa się go w grubych rękawiczkach, a dodatkowo jest możliwość wyboru intensywności strumienia (stream lub spray). Nasza ocena to 32 na 43 punkty.
4. Sonax Odmrażacz do szyb
Odladzanie: 15/15
Wygoda użytkowania: 2/4
Jakość wykonania: 5/5
Pojemność: 3/4 (500 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 3/3
Cena: 4/12 (13,99 zł)
SUMA: 32/43
To już drugi produkt firmy Sonax w tym teście. Podobnie jak wcześniej opisywany spray, ten odmrażacz także świetnie daje sobie radę z lodem – nawet tam, gdzie inne testowane środki nie działają. Niestety nie znalazł się na podium z kilku powodów. Po pierwsze, użytkownik może korzystać tylko z rozproszonego strumienia (nie ma możliwości przełączenia na bardziej skoncentrowany). Po drugie, podobnie jak wspomniany Sonax w sprayu, ten środek także jest stosunkowo drogi. Za taką sama cenę otrzymujemy go jednak o 100 ml więcej. Ten odmrażacz zdobył w naszym teście 32 na 43 punkty.
3. autofrog Anty Szron
Odladzanie: 9/15
Wygoda użytkowania: 4/4
Jakość wykonania: 5/5
Pojemność: 3/4 (500 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 2/3
Cena: 12/12 (4,02 zł)
SUMA: 34/43
Trzecie miejsce w naszym teście zajmuje odmrażasz autofrog. Tak wysoka lokata nie jest jednak zasługą świetnego wyniku w odmrażaniu – w tej kwestii odmrażacz poradził sobie przeciętnie. Po użyciu konieczne było przetarcie szyby w celu usunięcia stosunkowo dużych resztek lodu. Autofrog wyróżnia się jednak bardzo dobrą jakością wykonania uchwytu, bezproblemową obsługą nawet w grubych rękawiczkach oraz najniższą ceną spośród testowanych odmrażaczy. Łączna liczba punktów, jaką tutaj przyznaliśmy to 34 na 43.
2. Moje Auto Odmrażacz do szyb
Odladzanie: 15/15
Wygoda użytkowania: 1/4
Jakość wykonania: 4/5
Pojemność: 4/4 (650 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 3/3
Cena: 8/12 (7,99 zł)
SUMA: 35/43
Drugie miejsce w naszym teście to produkt Moje Auto. Odmrażacz bez żadnego problemu poradził sobie z nawet nieco grubszą warstwą lodu, błyskawicznie zamieniając ją w strugi wody. Niestety do pierwszego miejsca zabrakło możliwości wyboru trybu stream/spray oraz szerszego i solidniejszego spustu. Na uwagę zasługuje stosunek ilości odmrażacza do jego ceny. Za 650 ml płacimy niecałe 8 zł. Łączna ocena w teście to 35 na 43 punkty. Tyle samo otrzymał produkt autofrog, ale to odmrażacz Moje Auto lepiej radzi sobie z lodem. Stąd też wyższa lokata.
Ten środek to także zdobywca nagrody WYBÓR REDAKCJI. Odmrażacz Moje Auto ma wspomniane wcześniej wady, ale jesteśmy je w stanie przeboleć ze względu na bardzo dobry stosunek ilości środka oraz jakości odladzania do jego ceny.
1. Bottari Odmrażacz do szyb samochodowych
Odladzanie: 15/15
Wygoda użytkowania: 4/4
Jakość wykonania: 5/5
Pojemność: 3/4 (500 ml)
Kontrola ilości pozostałego środka: 3/3
Cena: 6/12 (8,99 zł)
SUMA: 36/43
Zwycięzcą testu odmrażaczy okazał się produkt włoskiej firmy Bottari. Jest połączeniem praktycznie wszystkich najlepszych cech wspomnianych wcześniej produktów. Odmrażacz Bottari nie miał najmniejszych problemów z roztopieniem całego lodu z szyby. Ma szeroki spust, a do tego istnieje możliwość wyboru pomiędzy strumieniem skoncentrowanym i mgiełką. Łączna liczba przyznanych przez nas punktów to 36/43.
Kryteria oceny:
Odladzanie:
15 punktów – cały lód zamieniony w strugi wody, nie jest konieczne użycie skrobaczki
11 punktów – wymagana kolejna aplikacja
9 punktów – konieczne przetarcie szyby w celu usunięcia resztek lodu (wycieraczki nie radzą sobie z resztkami)
5 punktów – wymagane użycie skrobaczki
*Wygoda użytkowania: *
4 punkty – strumień silny oraz mgiełka, szeroki spust (lub skoncentrowany strumień w sprayu)
3 punkty – strumień silny oraz mgiełka, wąski spust
2 punkty – tylko mgiełka, szeroki spust
1 punkt – mgiełka, wąski spust (lub delikatna mgiełka w sprayu)
Jakość wykonania:
5 punktów – solidny uchwyt, pewne trzymanie
4 punkty – niezbyt wygodny uchwyt
3 punkty – pękające elementy odmrażacza
1 punkt – cieknący zawór
Pojemność:
4 punkty – więcej niż 500 ml
3 punkty – 500 ml
2 punkty – 400 ml
1 punkt – 300 ml
Kontrola ilości pozostałego środka:
3 punkty – łatwa, widać na pierwszy rzut oka
2 punkty – utrudniona (trzeba spojrzeć pod silne słońce)
1 punkt – orientacyjnie, poprzez potrząśnięcie
mp/sj, moto.wp.pl