ycipk-388mmi

"Kręcenie" liczników to nie tylko polska domena

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kręcenie" liczników to nie tylko polska domena
(Mateusz Pietruszka)
ycipk-388mmi

Prawie połowa używanych samochodów sprzedawanych w Czechach ma sfałszowane przebiegi. O "przekręconych" licznikach informuje raport Centralnego Automobilklubu.

W ciągu roku nieuczciwi sprzedawcy zarabiają na przekręconych licznikach nawet 19 miliardów koron, czyli blisko 3 miliardy złotych. Szacunki Centralnego Automobilklubu mówią, że co roku w Czechach sprzedaje się ponad 270 tysięcy pojazdów ze sfałszowanym stanem licznika. To ponad 45 proc. samochodów udostępnianych na rynku wtórnym.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Problem ten dotyczy przede wszystkim aut przywiezionych z Zachodniej Europy. Według automobilklubu aż 80 procent pojazdów, które do Czech dotarły z zagranicy, miało zaniżony przebieg.

ycipk-388mmi

Zdaniem specjalistów problemem jest brak ogólnoeuropejskiej bazy pojazdów, w której można znaleźć informacje dotyczące serwisowania, kontroli technicznych i przebiegu. W poszczególnych krajach istnieją już centralne rejestry gromadzące te informacje, ale nie są one ze sobą połączone.

W Czechach bez większego problemu można kupić urządzenia i oprogramowanie pozwalające nie tylko na fałszowanie licznika, ale również na dokonywanie zmian w komputerze pokładowym. Ich ceny mają równowartość od 600 do 1800 złotych.

ll

ycipk-388mmi
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-388mmi

ycipk-388mmi
ycipk-388mmi