Trwa ładowanie...
d2qmtlm
d2qmtlm

Kraje unijne będą ściślej współpracowały w walce z wykroczeniami drogowymi

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qmtlm

Ministrowie krajów UE porozumieli się w Luksemburgu ws. projektu nowej dyrektywy o transgranicznej wymianie informacji na temat przestępstw i wykroczeń drogowych. Zapewnia ona państwom UE wzajemny dostęp do informacji o kierowcach łamiących przepisy.

"Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie mogą uzyskać wzajemny dostęp do krajowych danych pojazdów rejestracyjnych w celu wykrycia przestępstw, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego" - poinformowano w komunikacie Rady UE.

Taka wymiana danych dotyczy informacji o: przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, niezapinaniu pasów bezpieczeństwa, niezatrzymywaniu się na czerwonym świetle, prowadzeniu pod wpływem alkoholu lub narkotyków, braku kasku podczas jazdy motocyklem, korzystaniu z niedozwolonej części drogi, czy rozmowach przez telefon w czasie prowadzenia samochodu.

d2qmtlm

Kraje unijne już wcześniej zgodziły się na takie rozwiązania prawne, jednak w maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej unieważnił dyrektywę w tej sprawie z 2011 r. Trybunał stwierdził, że była ona wydana w oparciu o błędną podstawę prawną. Sędziowie dali rok na opracowanie nowej dyrektywy, co oznacza, że przepisy z 2011 r. będą obowiązywać we wszystkich 28 krajach członkowskich, pod warunkiem, że nowe prawo wejdzie w życie przed majem 2015 r.

Poprawioną dyrektywę, co do której w środę zgodzili się w środę ministrowie UE odpowiedzialni za transport, musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

Akcesoria samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Zobacz oferty!

d2qmtlm

Podziel się opinią

Share

d2qmtlm

d2qmtlm