Łódź w czołówce najbardziej zakorkowanych miast świata! TomTom opublikował wyniki Traffic Index 2016, corocznego raportu dotyczącego najbardziej zakorkowanych metropolii. Dla kierowców w Łodzi nie ma w nim najlepszych wiadomości, gdyż ich miasto jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego rankingu. Tamtejsi zmotoryzowani mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 54 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 98 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że kierowcy w Łodzi spędzają w podróży dodatkowe 200 godzin w skali roku. Są jednak również pozytywne wiadomości m.in. dla Łodzi, Warszawy i Lublina, w których zaobserwowano złagodzenie zatłoczenia dróg.
Kolejne w krajowym rankingu miast są Warszawa (38 proc.), Lublin (35 proc.), Wrocław (35 proc.) i Kraków (35 proc.). To, wraz z Łodzią, pierwsza piątka najbardziej zakorkowanych aglomeracji w Polsce.
W światowym rankingu TomTom Traffic Index 2016 uwzględniono 12 polskich miast. Mniejsze korki, w stosunku do zestawienia z 2015 r., odnotowano w ośmiu aglomeracjach (Łódź, Warszawa, Lublin, Poznań, Szczecin, Białystok, Bielsko-Biała, Katowice). W dwóch sytuacja nie uległa zmianie (Wrocław i Bydgoszcz). Większe zatłoczenie zarejestrowano w Trójmieście oraz w Krakowie.
Zmiany w globalnym rankingu miast
Zaskakującą tegoroczną wiadomością są zmiany w czołówce światowego rankingu. Stambuł, który w poprzednim zestawieniu był zdecydowanym liderem, spadł na czwarte miejsce. W tym roku pierwsza pozycja przypadła Mexico City. Kierowcy w stolicy Meksyku mogą oczekiwać wydłużenia czasu podróży średnio o 59 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o ponad 103 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że kierowcy w Mexico City spędzają w podróży dodatkowe 219 godzin w skali roku.
Kolejne w światowym rankingu miast powyżej 800 tys. mieszkańców są Bangkok (57 proc.), Stambuł (50 proc.), Rio de Janeiro (47 proc.) i Moskwa (44 proc.). W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych miast na świecie bez względu na liczbę mieszkańców uplasowały się Mexico City (59 proc.), Bangkok (57 proc.), Łódź (54 proc.), Stambuł (50 proc.) oraz Rio de Janeiro (47 proc.).
W raporcie udostępniono dane dotyczące poziomu zakorkowania 295 miast z 38 krajów na 6 kontynentach – od Rzymu po Rio, od Singapuru po San Francisco. Jest to już piąta edycja raportu.
W skali globalnej poziom zakorkowania wzrasta
Zarówno z najnowszego, jak i poprzednich raportów wynika, że poziom zakorkowania wzrósł o 13 proc. w skali globalnej od 2008 roku. Zainteresowanie budzą szokujące różnice pomiędzy kontynentami. Dla przykładu, w Ameryce Północnej poziom zakorkowania wzrósł o 17 proc., natomiast w Europie zwiększył się o zaledwie 2 proc. Może to być związane ze wzrostem gospodarczym w Ameryce Północnej i kryzysem ekonomicznym w niektórych częściach Starego Kontynentu. Wynik Europy może być spowodowany sytuacją w jej południowej części, w takich krajach jak Włochy (-7 proc.) i Hiszpania (-13 proc.), w których występuje zmniejszenie natężeniu ruchu drogowego.
Ranking najbardziej zatłoczonych miast Polski w 2015 r. (ogólny dzienny poziom zakorkowania – dodatkowy czas podróży – bez względu na liczbę mieszkańców):
- Łódź – 54 proc.
- Warszawa – 38 proc.
- Lublin – 35 proc.
- Wrocław – 35 proc.
- Kraków – 35 proc.
- Poznań – 34 proc.
- Bydgoszcz – 33 proc.
- Trójmiasto – 28 proc.
- Szczecin – 26 proc.
- Białystok – 23 proc.
Ranking najbardziej zatłoczonych miast świata w 2015 r. (ogólny dzienny poziom zakorkowania – dodatkowy czas podróży – bez względu na liczbę mieszkańców):
- Mexico City – 59 proc.
- Bangkok – 57 proc.
- Łódź – 54 proc.
- Stambuł – 50 proc.
- Rio de Janeiro – 47 proc.
- Moskwa – 44 proc.
- Bukareszt – 43 proc.
- Salvador – 43 proc.
- Recife – 43 proc.
- Chengdu – 41 proc.
Ranking najbardziej zatłoczonych miast Europy w 2015 r. (ogólny dzienny poziom zakorkowania – dodatkowy czas podróży – populacja powyżej 800 000 mieszkańców):
- Moskwa – 44 proc.
- Bukareszt – 43 proc.
- Sankt-Petersburg – 40 proc.
- Warszawa – 38 proc.
- Rzym – 38 proc.
- Londyn – 38 proc.
- Marsylia – 38 proc.
- Manchester – 37 proc.
- Ateny – 36 proc.
- Paryż – 36 proc.
Źródło: TomTom Traffic Index 2016, MAK