Trwa ładowanie...
dog3y00

Kompaktowe premium. Przegląd rynku

Zgodnie z ostatnimi danymi KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2017 roku odnotowano w Polsce 17 proc. wzrost rejestracji samochodów osobowych – największy spośród dziesięciu głównych rynków w UE. Znaczną popularnością cieszy się segment C oraz marki premium. Jakie luksusowe kompakty znajdziemy na rynku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samochód klasy premium nie musi być duży. Ile kosztuje takie auto?
Samochód klasy premium nie musi być duży. Ile kosztuje takie auto? (Materiały prasowe)
dog3y00

Według najnowszych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego ilość zarejestrowanych w Polsce samochodów segmentu premium wyniósł 26,8 proc. Analitycy podają, że rejestracje przeprowadzone przez klientów instytucjonalnych wzrosły o 20,8 proc., natomiast klientów indywidualnych o 10,4 proc. Równocześnie największy udział w rynku mają samochody klasy C. Co można wybrać?

   WP.PL

Audi A3

dog3y00

Luksusowy krewny Volkswagena Golfa cieszy się w Polsce sporą popularnością. Samochód oferuje system wirtualnego kokpitu, bardzo dobre wyciszenie, wysoką funkcjonalność wnętrza. Cennik samochodu rozpoczyna się kwotą 106 400 zł. Tyle trzeba zapłacić za samochód z benzynowym silnikiem 1,5 TFSI o mocy 150 KM. Dwulitrowy diesel o takiej samej mocy wymaga dopłaty 14,6 tys. zł.

Światła w technologii LED wymagają dopłaty w wysokości 4,7 tys. zł, a wirtualny kokpit 3,1 tys. zł. Wśród ciekawych opcji można wymienić też ogrzewanie postojowe za 6,3 tys. zł. Nawigacja z kartą SD to koszt 6,3 tys. zł, a system nagłośnieniowy Bang & Olufsen 2,6 tys. zł. Za system zapobiegania zderzeniom z wykrywaniem pieszych i aktywnym tempomatem trzeba zapłacić 3,6 tys. zł.

  Materiały prasowe

BMW serii 1

Ceny podstawowego modelu w odmianie pięciodrzwiowej startują od 111 tys. zł. Za tę kwotę otrzymuje się samochód wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra i mocy 136 KM. Napęd przekazywany jest poprzez manualną skrzynię o sześciu przełożeniach. Odmiana z automatyczną skrzynią biegów zaczyna się od 144 tys. zł.

dog3y00

W najtańszej wersji tego modelu kierowca otrzymuje do dyspozycji między innymi czujnik kolizji, dzienne światła LED oraz system audio, a także automatyczną klimatyzację jednostrefową.

Dopłaty wymagają np. dodatkowe systemy asystujące, ostrzegające przed zjechaniem z pasa ruchu i przed kolizją oraz wykrywające pieszych. Znajdują się one w tak zwanym Pakiecie Innowacji i według cennika kosztują 4,7 tys. zł.

  Materiały prasowe

DS 4

Najtańsza odmiana tego modelu kosztuje od 87 900 zł, a pod jej maską znajduje się silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra generujący 130 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą manualnej skrzyni o sześciu przełożeniach. Wersja z automatyczną przekładnią kosztuje od 99 900 i jest napędzana silnikiem 1,6 o mocy 165 KM.

dog3y00

Na liście wyposażenia niewymagającego dopłaty znajduje się między innymi radio CD/MP3 z sześcioma głośnikami oraz manualna klimatyzacja i światła do jazdy dziennej LED, a także regulator i ogranicznik prędkości.

Dopłaty wymaga pakiet systemów zwiększających bezpieczeństwo wyceniony na 10 tys. zł. Na jego liście znalazły się wspomaganie parkowania i system kontroli martwego pola, uzupełnione o nawigację, Bluetooth i klimatyzację automatyczną.

  Materiały prasowe

Infiniti Q30

Ceny auta zaczynają się od 99 500 zł. W tym przypadku pod maską znajdzie się silnik benzynowy 1,6 o mocy 122 KM. Napęd przekazywany jest poprzez manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach. Automat z tym silnikiem został wyceniony na 125 tys. zł.

dog3y00

Na liście wyposażenia najtańszej odmiany można między innymi znaleźć manualną klimatyzację jednostrefową, system audio z sześcioma głośnikami oraz system start-stop.

Dopłata do dodatkowych systemów bezpieczeństwa dla odmiany ze skrzynią automatyczną to 10 238 zł. Wtedy lista wyposażenia samochodu rozszerzy się o system monitorowania martwego pola, asystenta parkowania z panoramiczną kamerą oraz inteligentny tempomat.

  Materiały prasowe

Lexus CT

Ceny tego samochodu zaczynają się w ofercie wyprzedażowej od 99 tys. zł za odmianę Elegance. Pod maską samochodu znajduje się nowoczesny układ hybrydowy – silnik benzynowy o pojemności 1,8 litra oraz silnik elektryczny, które oferują w sumie 136 KM.

dog3y00

Co znajduje się na liście wyposażenia najtańszej odmiany tego modelu? Oprócz automatycznej skrzyni biegów E-CVT oraz dziennych świateł LED kierowca otrzyma między innymi dwustrefową automatyczną klimatyzację, kamerę cofania, a także system audio z sześcioma głośnikami i wyświetlacz multimedialny o przekątnej 7 cali.

Jeśli rozszerzymy listę wyposażenia o pakiet Comfort i pakiet Lexus Safety System+, które podniosą cenę do 109 900 zł, na liście znajdą się ponadto podgrzewane przednie fotele, aktywny tempomat oraz pakiet dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Te ostatnie składają się z systemu ochrony przedzderzeniowej z wykrywaniem pieszych, asystenta utrzymania pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych czy systemu wykrywającego zmęczenie kierowców.

  Materiały prasowe

Mercedes Klasy A

Ceny tego modelu zaczynają się od 91 tys. zł. W tej opcji samochód jest wyposażony w silnik 1,6 o mocy 102 KM i manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach. Wersja z automatyczną przekładnią siedmiobiegową i silnikiem o pojemności dwóch litrów kosztuje od 125 tys. zł.

dog3y00

Samochód jest wyposażony między innymi w system audio z sześcioma głośnikami i USB, a także tempomat i klimatyzację.

Pakiety zwiększające bezpieczeństwo wymagają dopłaty - asystent martwego pola kosztuje 3,8 tys. zł, kamera cofania 1,6 tys. zł, asystent martwego punktu 2,2 tys. zł, asystent utrzymania pasa ruchu 2,2 tys. zł.

  Materiały prasowe

Volvo V40

Samochód, który w momencie swojego debiutu zasłynął jako najbezpieczniejsze auto na świecie, czeka już na gruntowne odświeżenie. Nie oznacza to jednak, że nie jest wciąż atrakcyjny. W podstawowej konfiguracji, z dwulitrowym silnikiem benzynowym o mocy 152 KM, samochód kosztuje 100,3 tys. zł. V40 z dwulitrowym motorem wysokoprężnym motorem rozwijającym moc 120 KM kosztuje 106,7 tys. zł. W standardzie otrzymamy system ograniczający ryzyko kolizji do prędkości 50 km/h, tempomat czy obszytą skórą kierownicę. Pełny pakiet aktywnych systemów bezpieczeństwa wymaga dopłaty w wysokości 9 tys. zł. Za reflektory LED zapłacimy 4,5 tys. zł, za panoramiczny dach 5,3 tys. zł, a za system ogrzewania postojowego 5,5 tys. zł. Rozbudowany system multimedialny z nagłośnieniem Harman Kardon to wydatek 7,6 tys. zł.

dog3y00

Podziel się opinią

Share

dog3y00

dog3y00