Trwa ładowanie...

Kobiety za kierownicą: jest ich więcej i powodują więcej wypadków

d1fyoc7
d1fyoc7

Obecnie mamy w Polsce około 7,5 miliona kobiet posiadających prawo jazdy. W porównaniu z sytuacją sprzed dziesięciu laty to wzrost o prawie 3 miliony. Wzrosła też liczba wypadków spowodowanych przez kobiety.

Z policyjnych raportów wynika, że w 2005 roku kobiety spowodowały 15,9 proc. wypadków drogowych. W 2015 roku wartość ta wyniosła już 21,8 proc. To wzrost, którego nie da się nie zauważyć. Jeśli jednak zestawimy go z wynoszącym około 3 miliony wzrostem liczby pań, posiadających prawo jazdy, okaże się, że sytuacja wcale nie jest zła. Czy oznacza to, że kobiety prowadzą bezpieczniej niż mężczyźni? Choć tak wynika z liczb zawartych w policyjnych statystykach, tak naprawdę nie można mieć co do tego pewności. W końcu pomiędzy posiadaniem prawa jazdy a regularnym prowadzeniem samochodu jest spora różnica. Nie wiemy, ilu mężczyzn i kobiet, będących w posiadaniu prawa jazdy, w ogóle nie korzysta z auta, a także jaki odsetek jeździ okazjonalnie.

Bez wątpienia pomiędzy kobietami i mężczyznami za kierownicą są jednak różnice. Najczęściej panie są mniej skłonne do brawury i drastycznego przekraczania dozwolonej prędkości. Efekt? W 4 proc. wypadków spowodowanych przez kobiety ktoś ginie. W przypadku zdarzeń spowodowanych przez mężczyzn ofiary śmiertelne są w 9 proc. z nich.

Mężczyźni i kobiety inaczej reagują także w kontakcie z policją drogową. Panowie próbują wywinąć się, przekonując funkcjonariusza o małym zagrożeniu spowodowanym wykroczeniem. Panie częściej starają się zmiękczyć bijące pod mundurem serce mówiąc, że nie wiedziały o tym, iż dane zachowanie jest wykroczeniem.

tb

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj