Trwa ładowanie...

Kierowca zasnął za kierownicą. Popularne wideo zwraca uwagę na poważny problem

Wideo, na którym kierowca pokazał, co się stało, gdy zasnął za kółkiem, zdobywa popularność w sieci. Tym razem nikt nie ucierpiał, ale wystarczy spojrzeć w statystyki, by wiedzieć, że od tragedii dzielił go włos. Zbyt wielu Polaków prowadzi mimo zmęczenia.

Kierowca zasnął za kierownicą. Popularne wideo zwraca uwagę na poważny problemŹródło: Shutterstock.com
d40afpy
d40afpy

Pan Krzysztof, autor filmu, może mówić o dużym szczęściu. Wracając z pracy, zasnął za kierownicą auta. Jak sam pisze, nie wie, w który dokładnie momencie zasnął, ale gdy samochód zjechał, obudził się. Zdarzenie nagrała kamerka, więc podzielił się tym na YouTubie. Wyraźnie widać moment, w którym samochód zaczyna zjeżdżać z pasa po tym, jak kierowca zasnął.

Sytuacja skończyła się na urwanym zderzaku. Gdyby samochód zjechał w lewo, zamiast w prawo, prawdopodobnie zderzyłby się z ciężarówką, która jechała wtedy w przeciwnym kierunku. To wideo niech służy jako przestroga dla wszystkich kierowców. Jak pokazują statystyki, problem zaśnięcia za kółkiem może dotyczyć większości z nas.

Pod koniec 2017 roku francuska organizacja Vinvi Autoroutes opublikowała wynik badania "Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy". Polacy, którzy wypełnili ankiety, dużo łagodniej od reszty Europejczyków oceniali zagrożenia płynące z jazdy pomimo fizycznego zmęczenia. Deklarowali, że przerwę w podróży robią dopiero średnio po 4 godzinach i 2 minutach. Eksperci sugerują odpoczynek po 2-3 godzinach jazdy.

d40afpy

Ważne jest też, by przed podróżą wypocząć. Badania pokazują, że kierowca, który nie spał przez 21 godzin, radzi sobie za kółkiem tak, jak wypoczęta osoba mająca we krwi 1,5 promila alkoholu. Z ankiety wynikło, że 76 proc. polskich kierowców wybierając się w długą podróż wyrusza w nocy.

Niestety wyniki francuskiego badania przekładają się na statystyki na drogach. Według Komendy Głównej Policji w 2017 roku doszło do 569 wypadków spowodowanych przez zaśnięcie lub zmęczenie. W związku z nimi aż 888 osób zostało rannych, a 67 zmarło.

Tych zdarzeń można uniknąć. Jeśli już musimy wsiąść za kierownicę zmęczeni, to pamiętajmy o wspomnianych przerwach. Warto korzystać z systemów, które producenci coraz częściej montują na pokładach samochodów. Najważniejszym z nich jest funkcja ostrzegania o zmęczeniu kierowcy. Na podstawie analizy skrętu kół informuje o konieczności zrobienia przerwy.

Innym z systemów są asystenci pasa ruchu i układ awaryjnego hamowania. Pierwszy utrzymuje samochód między liniami na drodze. Drugi zadba, by zareagować na nagłą sytuację, która może zaskoczyć kierowcę. Wykorzystując czujniki i radar sam zahamuje samochód unikając stłuczki.

d40afpy

A co jeśli samochód, którym jeździmy nie jest wyposażony w te układy? Wtedy trzeba improwizować. Z pomocą przychodzi np. prosty przyrząd, który zakłada się na ucho. Gdy głowa kierowcy zacznie opadać wyda głośny pisk i obudzi go. Urządzenie kosztuje nieco ponad 20 zł, a może zapobiec poważnemu wypadkowi.

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj