Trwa ładowanie...
daw56oc

Kiedy tramwaj na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo? Internauci mają kolejny problem

Skrzyżowania z tramwajami wielu kierowcom sprawiają problemy. Czy pojazd szynowy zawsze ma pierwszeństwo? Jak uniknąć niebezpiecznego wypadku? W internecie pojawiła się kolejna sytuacja, która u wielu osób budzi wątpliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tramwaj w Warszawie
Tramwaj w Warszawie (PAP, Fot: Paweł Supernak)
daw56oc

Niepewność w takich sytuacjach wynika głównie z faktu, że w rzeczywistości występują one bardzo rzadko. Na ogół skrzyżowania z pojazdami szynowymi są bardziej oczywiste. W większości przypadków mamy sygnalizację świetlną i to nie tylko ogólną, ale też oddzielną dla tramwajów. Pytania podczas egzaminu na prawo jazdy jednak rządzą się swoimi zasadami i nawet doświadczeni kierowcy miewają z nimi problem.

Przykładem jest zadanie, które pojawiło się w internecie i od razu wywołało sporo zamieszania.

W tym przypadku poprawna odpowiedź brzmi: A, B, D, C. Oczywiście najwięcej wątpliwości budzi tutaj kwestia tramwaju, który skręca w prawo. Samochód B ma obowiązek go przepuścić. Mówi o tym artykuł 25 "Ustawy o ruchu drogowym":

daw56oc

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.

Jednak w tym momencie niektórzy z was na pewno przypomną sobie bardzo podobną sytuację, którą umieściliśmy w naszym quizie, a później tłumaczyliśmy, że tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? Materiały prasowe
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? (Materiały prasowe)

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to sytuacja analogiczna do tej wcześniejszej. Jednak pojawienie się sygnalizacji świetlnej wpływa na zasady ruchu na skrzyżowaniu. W tym momencie tramwaj nie ma już bezwzględnego pierwszeństwa (poprawna kolejność to 1, 2, 3), o czym mówi punkt 4 paragrafu 95 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

daw56oc

Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4 (czyli sytuacji, gdy nie świeci się zielone światło – przyp. red.), pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.

Przy okazji przepis ten wyjaśnia też jeszcze jedną sytuację, którą umieściliśmy w naszym quizie – gdy światła znajdują się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Tam znowu pierwszeństwo uzyskuje tramwaj (kolejność 2, 1, 3) i musi zostać przepuszczony przez inne pojazdy.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ze światłami Materiały prasowe
Pierwszeństwo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ze światłami (Materiały prasowe)

W praktyce, tramwaj niemal zawsze ma pierwszeństwo. Skrzyżowania ze światłami, na których tramwaj nie ma swojej oddzielnej sygnalizacji są rzadkością, zatem sytuacje, gdy to samochód może pojechać przed tramwajem nie zdarzają się często. Oczywiście należy pamiętać, że mowa to o sytuacjach równorzędnych, gdy normalnie stosuje się zasadę prawej strony. W momencie, gdy tramwaj znajduje się na drodze podporządkowanej (znak A-7), musi się do tego dostosować.

daw56oc

Podziel się opinią

Share
daw56oc
daw56oc
Więcej tematów