Trwa ładowanie...

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych: stare od końca czerwca tracą ważność

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych: stare od końca czerwca tracą ważnośćŹródło: PAP/Grzegorz Michałowski
d3hxopy
d3hxopy

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Wraz z ostatnim dniem czerwca 2015 roku dotychczasowe karty, umożliwiające osobom niepełnosprawnym parkowanie w kopertach, stracą ważność. Oznacza to, że osoby, które nie zdążyły jeszcze jej wyrobić, mają już na to mało czasu. Od lipca za używanie starej karty grozi spory mandat.

Zgodnie z nowymi przepisami kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, mogą otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać kartę parkingową tylko jeśli przyczyną niepełnosprawności są choroby narządu wzroku (symbol 04-O), upośledzenie narządu ruchu (05-R) lub choroba neurologiczna (10-N). Dla osób do lat 16, które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności, warunkiem otrzymania karty parkingowej jest ograniczona możliwość poruszania się.

d3hxopy

Nowe karty parkingowe są imienne i ważne na nie więcej niż 5 lat. Karta może być wydawana także placówkom, które posiadają samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością. W takiej karcie wpisany jest numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej placówki. Karta dla placówki ważna jest na 3 lata. Organem wydającym karty parkingowe jest przewodniczący powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Karty są ewidencjonowane w bazie danych, która jest częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Osoby, które mają ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a przyczyna niepełnosprawności jest oznaczona symbolem 04-O, 05-R lub 10-N i mają ograniczone możliwości poruszania się, mogą składać wniosek o wymianę starej karty i nie muszą stawiać się przed komisją orzekającą. Wniosek należy złożyć osobiście. Niepełnosprawni z innym oznaczeniem w orzeczeniu lub mający niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, ale z powodu choroby narządu wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub choroby neurologicznej, muszą stanąć przed komisją orzekającą o niepełnosprawności i uzyskać wskazanie do wydania karty parkingowej.

By ułatwić uzyskanie nowej karty, uruchomiona została strona internetowa www.kartaparkingowa.pl, na której znajdują się informacje na temat zmian w przepisach. Można się na niej dowiedzieć kogo dotyczy nowelizacja prawa, a także tego, jak uzyskać nową kartę. Na stronie umieszczono również informacje o organach wydających karty parkingowe i opisano krok po kroku procedurę wymiany. Strona jest w pełni dostępna dla użytkowników z niepełnosprawnościami.

Karta umożliwia parkowanie na tzw. kopertach, a także ignorowanie znaku „zakaz wjazdu” oraz „zakaz postoju”. Osoby, które od 1 lipca będą korzystać z tych przywilejów, nie posiadając nowej karty, narażają się na kary. W przypadku postoju na miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych jest to 800 zł i 5 punktów karnych. Kara za nieuprawnione korzystanie z karty parkingowej wynosi zaś 2 tys. złotych.

Źródło: Omega Kancelarie Prawne Sp. z o. o.
tb/

d3hxopy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hxopy
Więcej tematów