Trwa ładowanie...
d2lkhjc

Karta ratownicza może ocalić życie

Share
d2lkhjc

Karta ratownicza jest bardzo pomocna służbom niosącym pomoc poszkodowanym w wypadkach. Dlatego też warto ją mieć w swoim samochodzie.

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie - pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system "Karta ratownicza pojazdu".

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Ta pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent czyli od 6 do 9, często decydujących minut. Wydrukowaną kartę ratowniczą, po złożeniu umieszcza za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. To standardowe miejsce, w którym karty wożą kierowcy w całej Europie. Oprócz karty na przedniej szybie samochodu umieszcza się także specjalną nalepkę informacyjną dzięki której służba ratownicza będzie wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Nalepkę informacyjną przykleja się od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy.

Oficjalny start akcji "Karta ratownicza w pojeździe" w Polsce nastąpił 8 stycznia 2014 r. Jej organizatorami są Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Państwowa Straż Pożarna. W ciągu 8 miesięcy do akcji „Karty Ratownicze” dołączyło ponad 500 firm związanych z szeroko rozumianą branżą motoryzacyjną. Dotychczas rozdystrybuowano ponad 400 000 kart. Docelowo Karta Ratownicza powinna się ona znaleźć w zdecydowanej większości samochodów poruszających się po polskich drogach. Organizatorzy polskiej edycji akcji podczas specjalnego konkursu wybrali najlepsze hasło promujące. Brzmi ono "Kiedy nawet sekundy się liczą - miej w pojeździe Kartę Ratowniczą". Jej autorem jest pan Andrzej Krupa z Łodzi.

Źródło: ZDS

ll/moto.wp.pl

d2lkhjc

Podziel się opinią

Share
d2lkhjc
d2lkhjc
Więcej tematów