Karta pojazdu prawdę ci powie!

Obraz
Obraz

Z informacji zawartych w karcie pojazdu często można dowiedzieć się więcej o historii auta niż z książki serwisowej. Kartę pojazdu można przyrównać do aktu urodzenia, tyle że auta. Dokumentuje się w niej całą historię pojazdu - z właścicielami i specyficznym jego przeznaczeniem włącznie. Dlatego przy zakupie auta jest ona istotnym źródłem informacji o prawdziwej przeszłości samochodu.

Obraz
© (fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

Od 1 lipca 1999 r. wszystkie auta po raz pierwszy rejestrowane na terenie Polski muszą mieć kartę pojazdu. Tyczy się to zarówno aut nowych, jak i używanych zakupionych poza granicami kraju. Jest to ważny dokument, bez którego nie można przerejestrować auta. Bardziej jednak istotne są informacje zawarte w samej karcie. Częściowo dublują się one z tymi z dowodu rejestracyjnego, jednak trzeba pamiętać, że ten ostatni zmienia się za każdym razem, kiedy auto zostaje sprzedane, a karta pozostaje ta sama.

Dlatego przed zakupem warto zapoznać się ze znajdującymi się tam informacjami. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę o historii auta, czy naprawdę jest, jak twierdzi, drugim właścicielem, a poprzednio jeździło nim starsze małżeństwo, czy może auto w rzeczywistości ma przeszłość flotową, a licznik jest prawdopodobnie "kręcony".

Obraz
© (fot. PAP/Lech Muszyński)

Równie dużo można dowiedzieć się z rubryki "Zmiany parametrów technicznych pojazdu". Wpisywane są tam np. informacje o wymianie silnika lub innych istotnych modyfikacjach auta. Dziwnym trafem takie historie często ulatują z pamięci sprzedających.

Jednak najistotniejsze dla potencjalnego kupca będą informacje znajdujące się w rubryce pod nazwą "Adnotacje urzędowe". Uwzględnia się tu m.in. takie rzeczy, jak przeznaczenie auta (czy np. służyło jako taksówka lub pojazd do nauki jazdy) oraz to, że miało wcześniej zamontowaną instalację gazową. Przy zmianie dowodu informacje takie znikają.

Kartę pojazdu jest znacznie trudniej podrobić niż książkę serwisową i wiążą się z tym surowsze sankcje. Niestety, jest łatwy i niedrogi sposób na wymazanie niewygodnych informacji z dokumentacji. Wystarczy zgubić kartę pojazdu. Wtedy wydział komunikacji wydaje wtórnik karty, w którym nie ma już niewygodnych informacji, które sprzedający chciał ukryć.

Obraz
© (fot. PAP/Lech Muszyński)

Zatem spotykając się z autami mającymi wtórniki kart pojazdów, trzeba zachować większą ostrożność. Z naszego doświadczenia wiemy, że ten sposób jest często stosowany przez nieuczciwych handlarzy aut.

Poznaj prawo - Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Art. 28. 1. Producent lub importer nowych pojazdów jest obowiązany wydać kartę pojazdu dla każdego pojazdu samochodowego wprowadzonego do obrotu handlowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  1. Karta pojazdu jest przekazywana właścicielowi pojazdu.
Obraz
© (fot. PAP/Lech Muszyński)
  1. Kartę pojazdu dla pojazdu samochodowego, innego niż określony w ust. 1, wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, właściwy w sprawach rejestracji starosta przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem pojazdów zabytkowych i pojazdów, o których mowa w art. 73 ust. 4 (pojazdu należącego do przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego i misji specjalnej państw obcych lub organizacji międzynarodowej, a także ich personelu korzystającego z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na mocy ustaw, umów bądź powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu z dnia 20 października 2003 r.

Obraz
© (fot. PAP/Lech Muszyński)

§ 2. 1. Karta pojazdu, zwana dalej "kartą", jest dokumentem przypisanym do pojazdu, zawierającym w szczególności:

1) dane identyfikacyjne pojazdu;
2) parametry techniczne pojazdu;
3) dane identyfikacyjne właściciela pojazdu (...);
4) dane potwierdzające rejestrację pojazdu.

§ 5. 1. W przypadku zmiany stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym organ rejestrujący dokonuje odpowiednich wpisów w karcie w rubryce "Adnotacje urzędowe" lub w rubryce "Zmiany parametrów technicznych pojazdu".

  1. Przepis ust. 1 stosuje się również do pojazdów:

1) powstałych w wyniku procedury homologacji wielostopniowej;
2) nieobjętych procedur homologacji, przebudowanych lub zabudowanych przed pierwszą rejestracją, jeżeli właściciel pojazdu otrzymał kartę pojazdu (...).

Źródło artykułu: Auto Świat

Wybrane dla Ciebie

Wideo: Motorowerzysta "kaskader" uciekał przed policją. Miał kilka powodów
Wideo: Motorowerzysta "kaskader" uciekał przed policją. Miał kilka powodów
Odświeżony Barton B-Max już w sprzedaży. Użytkownicy docenią zmiany
Odświeżony Barton B-Max już w sprzedaży. Użytkownicy docenią zmiany
Kawasaki Z1100 na 2026 r. Jeszcze więcej emocji
Kawasaki Z1100 na 2026 r. Jeszcze więcej emocji
Ducati prezentuje nowe modele Diavel V4 RS i Multistrada V4 RS
Ducati prezentuje nowe modele Diavel V4 RS i Multistrada V4 RS
Pierwsza jazda: Suzuki GSX-8T i GSX-8TT - takich motocykli chcemy
Pierwsza jazda: Suzuki GSX-8T i GSX-8TT - takich motocykli chcemy
Voge DS800 Rally: Nowy motocykl adventure już w Polsce
Voge DS800 Rally: Nowy motocykl adventure już w Polsce
Baggery na MotoGP. Amerykańskie wyścigi stają się globalne
Baggery na MotoGP. Amerykańskie wyścigi stają się globalne
Wielki festiwal motocyklowy już niedługo. Kolejna edycja słynnej imprezy
Wielki festiwal motocyklowy już niedługo. Kolejna edycja słynnej imprezy
Test: Voge SR 1 ADV - SUV wśród 125 cm3
Test: Voge SR 1 ADV - SUV wśród 125 cm3
Test: Harley-Davidson Street Bob - kupujesz silnik, reszta jest w gratisie
Test: Harley-Davidson Street Bob - kupujesz silnik, reszta jest w gratisie
Test: Honda GB350S - prostota znów się sprawdziła
Test: Honda GB350S - prostota znów się sprawdziła
Konrad Dąbrowski gotowy na wyzwania Baja España Aragón 2025
Konrad Dąbrowski gotowy na wyzwania Baja España Aragón 2025