Systemy automatycznie wystawiające mandaty za jazdę na czerwonym świetle sprawdziły się w Swarzędzu. Teraz wiele takich urządzeń pojawi się na drogach krajowych.
Zbliżamy się do skrzyżowania i choć zielone świeci się już dość długo, liczymy na to, że jeszcze nam uda się przejechać. Niestety, przed samochodem zapala się żółte światło. Co wtedy robić? Prawo jednoznacznie mówi, że należy zahamować, chyba że kierowca jest przekonany, że nie zdąży zahamować przed skrzyżowaniem, albo wykonanie takiego manewru oznaczałoby bezpośrednie niebezpieczeństwo ze strony pojazdów jadących z tyłu. Niestety, wielu kierowców te dwie furtki traktuje jako szerokie drogi do bezkarnego łamania prawa. Jak twierdzi policja, przejeżdżanie na czerwonym świetle to jedno z najczęściej występujących i najbardziej niebezpiecznych wykroczeń drogowych. By poradzić sobie z tym procederem, postanowiono wykorzystać elektronikę.
System, który rejestruje wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle składa, się z dwóch kamer. Jedna z nich umieszczona jest przed skrzyżowaniem, a druga za nim. System jest aktywowany w momencie, gdy na sygnalizatorze zapala się czerwone światło. Jeśli samochód mimo czerwonego wjedzie na skrzyżowanie, pierwsza z kamer rejestruje zdarzenie, a ta za skrzyżowaniem uwiecznia twarz kierowcy.
Taki właśnie system został uruchomiony we wrześniu 2011 r. przy drodze krajowej nr 92 w Swarzędzu. – System wyraźnie zwiększył bezpieczeństwo na skrzyżowaniu – mówi Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej straży miejskiej. – Od czasu ustawienia kamer nie zanotowaliśmy tam ani jednego wypadku. System rejestruje sporo wykroczeń. Spośród nich około 40 proc. popełniają kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów.
To przede wszystkim z myślą o nich pojawił się system. Rzeczywiście, wystarczy kilka godzin obserwacji dowolnego większego skrzyżowania, by stwierdzić, że wielu kierowców pojazdów o większych gabarytach nadużywa prawa do wjazdu na skrzyżowania na żółtym świetle. Kłopot polega jednak na tym, że takie pojazdy nie są w stanie zahamować tak szybko, jak auto osobowe. Z tej właśnie przyczyny opory przed ostrym hamowaniem przed żółtym światłem mogą mieć kierowcy samochodów osobowych, którzy w lusterku widzą grill ciągnika siodłowego. W niektórych przypadkach mogą oni wybrać mandat, zamiast narażać się na uderzenie przez ciężarówkę.
Sprawdź, co powinien wiedzieć dobry instruktor nauki jazdy!Sprawdź, co powinien wiedzieć dobry instruktor nauki jazdy!
Komendant swarzędzkiej straży miejskiej potwierdza, że chciałby rozbudowania systemu rejestrującego przejazdy na czerwonym świetle. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się również władze Warszawy, Rybnika, Rawy Mazowieckiej, Ożarowa Mazowieckiego, Człuchowa, Oświęcimia, Olsztyna, Łomży i Lubina. To jednak nie koniec. Zakupy planuje również Inspekcja Transportu Drogowego zarządzająca już fotoradarami przy drogach krajowych.
Jak powiedział nam rzecznik ITD Alvin Gajadhur, Inspekcja zamierza rozpisać przetarg na piętnaście zestawów do rejestrowania przejazdów na czerwonym świetle. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do tego jeszcze w pierwszym półroczu 2012 r. Systemy trafią na najbardziej niebezpieczne skrzyżowania przy drogach krajowych. Oprócz nich ITD zamówi także 24 zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości.
Za przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 500 zł i sześć punktów karnych.
WP:
Tomasz Budzik
Sprawdź, co powinien wiedzieć dobry instruktor nauki jazdy!Sprawdź, co powinien wiedzieć dobry instruktor nauki jazdy!