Trwa ładowanie...

Już za rok futurystyczne autobusy pojawią się w Chinach

d47m6ju
d47m6ju

Pierwszy na świecie model autobusu jeżdżącego ponad samochodami zaprezentowano w Chinach. Kabina pojazdu zajmuje dwa pasy ruchu i porusza się 2 metry nad jezdnią.

Dzięki temu podczas postojów na specjalnie dostosowanych przystankach nie wstrzymuje ruchu, tylko przepuszcza samochody pod sobą. Pojazd jest w stanie pomieścić nawet do 1400 pasażerów. Autobus wyposażono w napęd elektryczny z możliwością rozwijania prędkości do 60 km/h. Zbudowanie go i wdrożenie do eksploatacji ma wpłynąć na zmniejszenie zużycia paliwa przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

TEB (Transit Elevated Bus) może składać się z dwóch do czterech modułów o długości 10 m, szerokości 7,8 m i wysokości 5 m. Każdy z modułów, podobnie jak to ma miejsce np. w przypadku wagonów tramwajowych, jest łatwy do podłączenia do składu. Według obliczeń zespołu inżynierów pracujących nad tym projektem, koszt kilometra trakcji dla tego pojazdu powinien zamknąć się w kwocie 20 mln dolarów. To ok. 15-20 proc. kosztów budowy 1 km linii metra. Pierwsze autobusy TEB mają pojawić się w Chinach już w przyszłym roku.

x-news.pl/ oprac. BC

d47m6ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47m6ju
Więcej tematów