ycipk-4gwt8f
Wiadomości

Jazda quadem z dzieckiem. Co wolno, a za co grozi mandat?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jazda quadem z dzieckiem. Co wolno, a za co grozi mandat?
(Eastnews)
ycipk-4gwt8f

Moda na quady trwa. Pojazdy te właśnie zaczynają wyjeżdżać z garaży, w których spędziły zimę. Jazda na nich to coś pomiędzy korzystaniem z samochodu i motocykla. Jak więc przewieźć quadem dziecko, by nie narazić się policji? Okazuje się, że nie jest to takie proste.

Cztery koła, nadwozie bez kabiny i kierownica oraz siodło przypominające te motocyklowe. Tak najkrócej można scharakteryzować quada. Kilka lat temu w przepisach panował chaos, a pojazdy tego typu rejestrowano jako motocykle, samochody, pojazdy inne, a nawet ciągniki rolnicze. Dziś prawo jasno definiuje quady, co ma przełożenie na sposób, w jaki można na nich podróżować.

Dzielimy je na dwie grupy. Pierwsza z nich to lekkie maszyny o masie do 350 kg, które rozwijają maksymalną prędkość 45 km/h. Do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Czterokołowce o masie do 400 kg, osiągające wyższe prędkości, to inna grupa maszyn. By z nich korzystać, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1 lub B. Tak w przypadku jednej, jak i drugiej grupy, obowiązujące od stycznia 2013 roku przepisy definiują quady jako pojazdy samochodowe. Oznacza to, że jeśli są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa, dzieci można na nich przewozić jedynie w fotelikach. Obowiązek nie dotyczy dzieci mierzących więcej niż 150 cm.

ycipk-4gwt8f

Gdy quad nie posiada pasów bezpieczeństwa, dziecko można przewozić na siodle, ale trzeba uważać na prędkość. Jeśli pasażer nie ma więcej niż 7 lat, maksymalnie wolno rozpędzić się tylko do 40 km/h. Zgodnie z przepisami kierowca i pasażer muszą posiadać kaski. Jeżdżący quadami muszą ponadto pamiętać o zakazie poruszania się drogami ekspresowymi i autostradami.

Co w razie kontroli? Jeśli quadem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa przewozimy dziecko bez wymaganego przepisami fotelika, narażamy się na mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

tb/MAK

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

ycipk-4gwt8f
Polub WP Moto
ycipk-4gwt8f
ycipk-4gwt8f