Trwa ładowanie...

Jaworzno obszarem autonomicznych samochodów. "Strefą objęte byłoby całe miasto"

Władze Jaworzna podpisały list intencyjny rozpoczynający współpracę z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz firmą Comtegra SA. Razem mają opracować mapy ulic, po których będą mogły poruszać się autonomiczne auta.

Jaworzno obszarem autonomicznych samochodów. "Strefą objęte byłoby całe miasto"Źródło: Materiały prasowe
d4i8d58
d4i8d58

Według przedstawicieli władz Jaworzna aktualnie najważniejszym kierunkiem rozwoju transportu osobowego i towarowego będzie pojawianie się pojazdów autonomicznych oraz wzrost liczby pojazdów zasilanych energią elektryczną. Będzie to możliwe jednak dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. Odpowiedzialna za to ma być firma Comtegra SA, która wraz z ITS ma za zadanie opracować wytyczne prawne, techniczne oraz organizacyjne, tak aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach, po których przemieszczać się będą autonomiczne pojazdy.

- Objęcie Jaworzna eksperymentalną strefą testowania aut elektrycznych i autonomicznych to jedna z koncepcji na rozwój e-mobility w mieście - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Możliwe to będzie dzięki specjalnej strefie prawnej, o utworzeniu której rozmawialiśmy w czasie tegorocznej debaty Miasta Idei.
Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie na ulice wyjadą pojazdy autonomiczne. Wiadomo natomiast, wedle tego co powiedział prezes zarządu Comtegra SA Piotr Jelski, że samo skanowanie miasta potrwa około miesiąca. Kolejnym etapem jest otagowanie, które potrwa już przynajmniej kilka miesięcy. Prezes dodał też, że rozwój w tym kierunku jest nieunikniony i nawet w kraju z niskim rozwojem produkcji samochodowej takie rzeczy są do osiągnięcia.

Podpisanie listu intencyjnego rozpoczynającego współpracę Jaworzna z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz firmą Comtegra S.A. Materiały prasowe
Podpisanie listu intencyjnego rozpoczynającego współpracę Jaworzna z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz firmą Comtegra S.A. Źródło: Materiały prasowe

- Opowiadamy się po stronie biorącej odpowiedzialność za kształt i przyszłość tego kierunku w kraju - wyjaśnił Piotr Jelski. - Dziś udowadniamy, że nawet kraj nieposiadający wysoko rozwiniętego przemysłu samochodowego jest w stanie dołożyć znaczącą cegiełkę do światowego trendu.
Możemy mówić o dużym szczęściu, że znalazło się w Polsce miasto, które jest otwarte na rozwój technologiczny, szczególnie, że to wciąż nieznane nam bezpośrednio zastosowania. Jaworzno chce być liderem w takich rozwiązaniach, możliwe jest nawet, że doczekamy się tam toru testowego hyperloop, który miałby być umieszczony w miejscu dawnej linii kolejowej.

d4i8d58
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i8d58
Więcej tematów