Trwa ładowanie...

Jakie kategorie prawa jazdy w jakim wieku?

Jakie kategorie prawa jazdy w jakim wieku?Źródło: Materiały prasowe
d2b8q78
d2b8q78

Prawo jazdy posiada wiele kategorii, których zdobycie jest w głównej mierze uwarunkowane od wieku kandydata. Ile trzeba mieć lat, aby móc ubiegać się o dane uprawnień?

Wybór pomiędzy motocyklem i samochodem nie zmieni faktu, że by otrzymać prawo jazdy musimy zdać egzamin, a wcześniej spełnić wymagania formalne. Bez względu na wybór kategorii musimy posiadać orzeczenie lekarskie, które potwierdzi brak albo wskaże istnienie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Kolejnym wymogiem jest wiek. Kategorie, które są dopuszczalne dla osób poniżej 18 roku życia, dodatkowo wymagają przedstawienia zgody rodziców.

Egzamin na kategorię AM można zdawać w wieku 14 lat. Ta najniższa kategoria pozwala na poruszanie się pojazdami dwu, trzy i czterokołowymi, które mają ograniczenie prędkości do 45 km/h. Występuje również ograniczenie masy – czterokołowce nie mogą przekraczać 350 kg i mocy 4 kW dla silników elektrycznych i 50 cm3 pojemności dla silników spalinowych. W wieku 16 lat można starać się o dwie kategorie, motocyklową A1 i samochodową B1. Pozytywne zaliczenie egzaminu na te kategorie daje również uprawnienia do prowadzenia pojazdów określonych kategorią AM. Kategoria A1 pozwala na jazdę motocyklami o mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW oraz trójkołowcem o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Natomiast kategoria B1 zezwala na prowadzenie pojazdu samochodowego o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg przy przewozie rzeczy lub 400 kg przy przewozie osób.

W przypadku pojazdów osobowych kolejnym krokiem jest zdobycie prawa jazdy kategorii B. Można się o nią ubiegać w wieku 18 lat, a dokładniej – po ukończeniu 18 roku życia można podejść do egzaminu, kurs można rozpocząć wcześniej. Posiadając kategorię B, możemy kierować samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Posiadanie tego prawa jazdy daje również możliwość prowadzenia pojazdu z lekką przyczepą do 750 kg. Jeśli posiadamy uprawnienia na kategorię B minimum 3 lata, możemy również jeździć motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW.

Jeśli chodzi o motocykle, to sytuacja jest bardziej skomplikowana. W wieku 18 lat możemy ubiegać się o prawo jazdy na kategorię A2. Pozwala ona na prowadzenie motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, a także na prowadzenie motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Pełny dostęp do motocykli, bez ograniczeń mocy uzyskamy dopiero zdobywając prawo jazdy kategorii A. Daje nam ono także możliwość prowadzania motocykla z bocznym wózkiem. O prawo jazdy na tę kategorię możemy się ubiegać w wieku 24 lat. Możemy uzyskać je wcześnie - już mając 20 lat - pod warunkiem, że posiadamy od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2.

d2b8q78

Schemat egzaminu na motocykl i samochód jest taki sam. Wyodrębnione zostały części: teoretyczna i praktyczna. Ta pierwsza to test składający się z 32 pytań - 20 z bazy wiedzy podstawowej i 12 wiedzy specjalistycznej. Egzamin jest zaliczony, gdy zostanie ukończony z wynikiem minimum 68 punktów. Część praktyczna składa się z dwóch etapów, ze sprawdzianu na placu manewrowym i jazdy w ruchu drogowym.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll

d2b8q78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b8q78
Więcej tematów