Opona jest jedynym elementem auta mającym kontakt z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednie ciśnienie w ogumieniu zapewnia właściwą przyczepność oraz stabilność. Jak o nie zadbać?
Trzeba pamiętać, że spadek ciśnienia w oponie jest zjawiskiem naturalnym i w związku z tym należy dokonywać regularnych pomiarów stopnia napompowania. Zalecana jest kontrola ciśnienia przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą. Zalecane wartości znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku.
Ciśnienie trzeba sprawdzać "na zimno", tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości. Jeśli nie mamy innej możliwości i musimy zmierzyć ciśnienie rozgrzanej opony, to do rekomendowanych wartości należy dodać 0,3 atmosfery w każdej oponie.
Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wartości ciśnień, lub, w razie braku zaleceń producenta, podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 atmosfery w każdej oponie. Nie zapominajmy też o kole zapasowym - należy je napompować do wartości 2,5 atmosfer.
Gdy ciągnie się przyczepę to należy podnieść ciśnienie tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery "na zimno" w stosunku do ciśnienia użytkowego.
Źródło: Michelin
ll/moto.wp.pl