Trwa ładowanie...
d2bnc8k

Jak wygląda odpowiedzialność karna sprawcy wypadku?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak wygląda odpowiedzialność karna sprawcy wypadku?
(PAP/Grzegorz Momot)
d2bnc8k

Odpowiedzialność za spowodowanie wypadku jest większa niż może się pozornie wydawać. W grę wchodzi nie tylko uszczuplenie portfela, ale nawet pozbawienie wolności.

Wypadek komunikacyjny według prawa jest takim zdarzeniem, które pociąga za sobą śmierć człowieka (lub naruszenie czynności narządów ciała albo rozstrój zdrowia), przynajmniej jednej osoby oprócz sprawcy, na okres dłuższy niż 7 dni. Warto zaznaczyć, że od początku 2013 r. w Polsce doszło do ponad 29 000 tego typu zdarzeń. Co dzieje się ze sprawcami?

- Kwestię odpowiedzialności uregulowano w art. 177 Kodeksu Karnego. Karze podlega osoba, która naruszyła, nawet nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowała nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba doznała obrażeń ciała. Za takie przewinienie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 - mówi mec. Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy.

d2bnc8k

Ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa sprawcy - wtedy to ściganie przestępstwa następuje na jej wniosek. Jeśli następstwem wypadku będzie śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu (np. trwałe kalectwo), wówczas sprawca podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, a jego ściganie odbywa się z urzędu.

 (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Nieco inaczej kształtuje się odpowiedzialność sprawcy, który popełniając przestępstwo znajduje się w stanie nietrzeźwości, odurzenia lub zbiega z miejsca zdarzenia - wtedy sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. W praktyce oznacza to, że pijany kierowca wypadku komunikacyjnego, w którym zginął człowiek, musi się liczyć z trafieniem "za kratki" nawet na 12 lat.

Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność za wypadek niekoniecznie musi być związana z osobą kierowcy - przestępstwo opisane w art. 177 K.K. ma charakter powszechny, co znaczy, że może odpowiadać za nie każdy uczestnik ruchu drogowego, wodnego lub powietrznego, którego obowiązują określone zasady bezpieczeństwa. Odpowiedzialność karna może dotyczyć zatem także pieszych, rowerzystów czy rolkarzy.

d2bnc8k

Konsekwencje spowodowania wypadku można odczuwać przez całe dalsze życie. W grę wchodzą nie tylko koszty finansowe, ale także moralne i psychiczne. Lepiej zapobiegać niż żałować. Sprawdzoną receptą na bezpieczną jazdę jest przestrzeganie przepisów, jazda z rozsądną prędkością i ostrożne wykonywanie manewrów.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Kodeks drogowy 2013 po zmianach

d2bnc8k

Podziel się opinią

Share

d2bnc8k

d2bnc8k