Trwa ładowanie...
d202ok4

Jak wybrać dobre felgi aluminiowe?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak wybrać dobre felgi aluminiowe?
(sxc.hu)
d202ok4

Felgi aluminiowe niewątpliwie dodają samochodowi uroku i podkreślają jego indywidualny charakter. Ich dobór do konkretnego auta nie jest jednak wyłącznie kwestią estetyki - to także kwestia bezpieczeństwa. Jak dobrać odpowiednie obręcze?

Kierowcy, którzy decydują się na zakup felg aluminiowych do swojego samochodu stają obecnie przed nie lada wyzwaniem. Różnorodność modeli, wzorów i marek jest na rynku bardzo duża i może przyprawić o zawrót głowy. Do tego dochodzi niezwykle istotna kwestia precyzyjnego doboru do konkretnego modelu samochodu, aby spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa. Nie mniej ważna jest również poprawna eksploatacja obręczy, co przekłada się na ich żywotność.

Prawidłowy dobór - bezpieczeństwo przede wszystkim
- Koła samochodu, to jedyny element pojazdu, mający bezpośredni kontakt z drogą. Odpowiadają za szereg istotnych parametrów jezdnych, wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy - mówi Adam Klimek z Motoricus.com. - Felgi kół mają w tym duży swój udział, dlatego podczas zakupu kluczowy jest ich prawidłowy dobór.

(fot. sxc.hu)

Wielu kierowców, kupując nowe felgi aluminiowe na aukcjach internetowych, czy w sklepach wysyłkowych, bierze pod uwagę jedynie dwa parametry: średnicę i rozstaw otworów montażowych. To duży błąd! Konieczne jest uwzględnienie kilku innych, równie istotnych wytycznych: szerokość wyrażoną w calach, odsadzenie zwane inaczej ET lub offsetem oraz średnicę osadzenia felgi na piaście, czyli dopasowanie otworu centralnego do średnicy piasty np.: 65 mm. Ponadto, felgi mają określoną nośność oraz moc silnika pojazdu, z którym przyjdzie im współpracować. Parametry te są ściśle określone dla danej marki i modelu samochodu. Możemy je znaleźć mi. in. w katalogach danego producenta obręczy.

d202ok4

Gwarancję jakości felg dają przyznane jej certyfikaty. Otrzymują je te produkty, które przeszły rygorystyczne badania, określone w Regulaminie 124 Europejskiej Komisji Gospodarczej. Powinniśmy jednak wykazać dużą czujność, ponieważ ostatnio na polskim rynku pojawiło się wiele tanich obręczy z Dalekiego Wschodu, które - owszem, mają certyfikat, ale przyznany wyłącznie fabryce, a nie konkretnej feldze. Są one niebezpieczne w eksploatacji, ponieważ często nie spełniają nominalnej nośności, określonej przez producenta pojazdu. Na bezpieczeństwie i zdrowiu nie opłaca się oszczędzać i warto zatem wybierać felgi uznanych marek, które dbają o wysoką jakość, popartą szeregiem testów.

Sprawdź stan techniczny felg w swoim aucie. Wybierz najtańszą ofertę!

Ostatnio na polskim rynku pojawiło się wiele produktów, najczęściej sprowadzanych z Dalekiego Wschodu, które nie spełniają przepisów określonych w Regulaminie EKG ONZ. Obręcze takie mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa na drodze, ponieważ często ich dopuszczalna nośność jest niższa niż masa pojazdu. W niektórych przypadkach tanie felgi mogą pękać podczas użytkowania, a o niebezpieczeństwie z tego wynikającym nie trzeba mówić. Jeśli z przyczyn ekonomicznych zdecydujemy się na zakup tanich felg bez certyfikatu, to poprośmy sprzedawcę, aby potwierdził na piśmie maksymalną dopuszczalną nośność obręczy. Informacja ta często jest również wybita na obręczach od wewnętrznej strony.

Gdzie kupić dobre felgi aluminiowe?
Najlepiej jest kupić felgi w sklepie wyspecjalizowanym w ich sprzedaży, gdzie przeszkolony personel dysponuje katalogami producentów i w profesjonalny sposób jest w stanie zaoferować najodpowiedniejszy produkt do konkretnego modelu auta z uwzględnieniem jego certyfikacji. Ideałem jest, gdy taki sklep posiada również zaplecze techniczne, umożliwiające montaż nowych obręczy. Wówczas sprzedawca odpowiedzialny jest za całokształt odpowiedniego doboru i bezpiecznej eksploatacji.

(fot. PAP/EPA/Franck Robichon)

Podczas zakupu dowiedzmy się także, czy ich producent jest obecny na polskim rynku, aby w przypadku uszkodzenia jednej felgi będzie można dokupić nową „od ręki”. Sprowadzanie z zagranicy może być niemożliwe lub czasochłonne, co skutecznie unieruchomi nasz pojazd.

Konsekwencje źle dobranych felg
Przypadkowe, niezgodne z uwarunkowaniami technicznymi pojazdu dobranie obręczy niesie za sobą ryzyko uszkodzeń mechanicznych, zarówno koła, jak i elementów samochodu. Najczęściej spotykane konsekwencje, to ocieranie opony o elementy karoserii lub zawieszenia pojazdu. Może ono występować w określonych sytuacjach; przy znacznym obciążeniu pojazdu, nagłych przechyłach, związanych z pokonywaniem zakrętów lub nierówności drogi. Ze względów bezpieczeństwa jest to niedopuszczalne, nawet jeśli występuje sporadycznie! Źle dobrana felga może również uniemożliwić poprawne jej osadzenie na piaście i co za tym idzie, odpowiednie wycentrowanie. W efekcie koło będzie wibrować, znacznie obniżając komfort jazdy oraz bezpieczeństwo.

Niemniej ważne jest również samo zamontowanie felg do auta. Trzeba pamiętać, że konieczne jest użycie wyłącznie tych śrub i nakrętek, które dedykowane są konkretnemu modelowi obręczy i ściśle związane z określonym modelem samochodu. Złe elementy montażowe mogą doprowadzić do samoistnego ich odkręcenia w czasie eksploatacji.

d202ok4

Sprawdź stan techniczny felg w swoim aucie. Wybierz najtańszą ofertę!

Zadbajmy o felgi aluminiowe
Dobra jakość felg aluminiowych, to także łatwiejsza ich eksploatacja i pewność, że nie stracą swojego blasku po dwóch, trzech latach. Powłoka lakiernicza, nałożona na obręcze niczym się nie różni od tej na karoserii, dlatego powinniśmy dbać o to, aby zawsze była czysta. Umyte felgi powinno się dokładnie osuszyć, ponieważ krople wody działają jak soczewki skupiające promienie słońca, co może doprowadzić do przebarwień lakieru.

Wskazane jest również nanoszenie preparatów, ograniczających osadzanie się piasku czy ciernych drobin z klocków i tarcz hamulcowych. Najpopularniejsze są woski lub teflony, które dodatkowo efektownie nabłyszczają powierzchnię. Przy tej okazji należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu instrukcji stosowania środków czyszczących, aby nie doprowadzić do uszkodzenia lakieru i warstwy antykorozyjnej. Ci kierowcy, którzy nie przywiązują dbałości do czystości felg powinni wybierać wzory, pozbawione zakamarków i przewężeń w których osadzał się będzie brud. Istotną zasadą eksploatacyjną jest również dbanie o dokładne wyważanie kół, które powinno być przeprowadzane co 10 000 km przebiegu.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Naprawa uszkodzeń mechanicznych - czy to możliwe?
- Obręcze aluminiowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż tradycyjne stalowe - mówi Adam Klimek. - Jednak przy ich uszkodzeniu naprawa jest bardzo złożonym procesem, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwym.

Zagniecenia rantów felg stalowych da się naprawić najczęściej bez utraty jej własności, natomiast przy aluminiowych taki zabieg może zakończyć się jej pęknięciem i w konsekwencji koniecznością spawania. Niestety, nie zawsze takie rozwiązanie jest skuteczne i efektywne i może wyeliminować felgę z dalszej eksploatacji.

d202ok4

Często kierowcy decydują się na zmianę koloru felg lub ich odnowienie. Przy takim zabiegu należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby powierzchnie otworu centralnego oraz otworów montażowych pozostały niepolakierowane! Uchroni to przed samoczynnym odkręceniem śrub i odpadnięciem koła podczas jazdy.

sj/mw/sj

Sprawdź stan techniczny felg w swoim aucie. Wybierz najtańszą ofertę!

d202ok4

Podziel się opinią

Share

d202ok4

d202ok4