Trwa ładowanie...
08-08-2016 13:52

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek poza granicami Polski?

Share
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek poza granicami Polski?Źródło: Policja
d38ja20

Wakacje są okresem, gdy wielu Polaków rusza za granicę na urlop. Jak starać się o odszkodowanie, jeśli podczas takiej wyprawy przytrafi się nam wypadek?

Polska uchodzi za kraj, w którym drogi są bardzo niebezpieczne. Okazuje się jednak, że groźnie jest również w innych państwach. Według danych Komisji Europejskiej w 2015 roku aż 135 000 osób odniosło poważne obrażenia na skutek wypadków na drogach UE. Procedura dochodzenia należnej rekompensaty uzależniona jest od tego, w jakim kraju doszło do wypadku oraz od tego, w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy w nim uczestniczące.

Dochodząc swoich praw do odszkodowania ważne jest, aby zadbać o odpowiednio przygotowaną dokumentację. Jest to bardzo pomocne i znacząco przyspiesza cały proces odszkodowawczy. Przede wszystkim powinniśmy posiadać oświadczenie, które zostanie spisane przez nas i sprawcę wypadku lub przybyłych na miejsce funkcjonariuszy policji. Powinno ono zawierać dane sprawcy wypadku, kategorię i numer prawa jazdy, numer rejestracyjny oraz markę pojazdu, dane ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku ma wykupione ubezpieczenie OC, jak również okoliczności, w których doszło do wypadku.

d38ja20

Jeśli będziemy mieli taką możliwość, warto również sfotografować miejsce zdarzenia. W momencie, gdy na miejscu obecni byli świadkowie, należy poprosić ich o pozostawienie danych osobowych i kontaktowych. Przydatne będą również rachunki, które udokumentują poniesione przez nas wszelkie dodatkowe koszty, takie jak zakup leków, rehabilitacja czy dojazd do placówek medycznych. Warto zapamiętać, że osobie poszkodowanej należy się również rekompensata za brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej. O takie świadczenie mogą ubiegać się nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również te zatrudnione na umowę zlecenie czy o dzieło.

W przypadku, gdy szkoda powstanie w kraju należącym do Unii Europejskiej, możemy zażądać wypłaty odszkodowania od zagranicznego ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku ma wykupione OC. Swoje roszczenia powinniśmy kierować do polskiego zakładu ubezpieczeń, który jest reprezentantem do spraw roszczeń zagranicznej firmy ubezpieczeniowej. Informacje na temat reprezentantów uzyskamy kontaktując się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Gdy dane towarzystwo nie będzie miało reprezentanta do spraw roszczeń na terenie Polski, szkody będą rozpatrywane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Inaczej sprawa się przedstawia, jeśli do zdarzenia dojdzie w państwie niebędącym członkiem UE. Tutaj pomocny okazuje się System Zielonej Karty. Ma on na celu ochronę interesów poszkodowanych w wyniku wypadków komunikacyjnych na terenie Europy, Iranu, Izraela, Maroka i Tunezji. Główną ideą jest to, aby poszkodowani mogli otrzymać należne im odszkodowanie i nie byli zmuszeni do nabywania ubezpieczenia OC komunikacyjnego na granicy każdego z odwiedzanych krajów. Osoby poszkodowane, które chcą przeprowadzić proces odszkodowawczy w ramach Zielonej Karty, swoje roszczenia powinny kierować do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

- W momencie, kiedy zdarzenie miało miejsce w kraju, który należy do systemu, mamy możliwość przeprowadzenia postępowania w Polsce, co pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze, bez potrzeby dokonywania niezbędnych tłumaczeń i konieczności prowadzenia sprawy w zagranicznym systemie prawnym – mówi Katarzyna Parol-Czajkowska z Centrum Odszkodowań DRB.
Warto podkreślić, że przeprowadzenie postępowania w Polsce umożliwia nam bieżącą kontrolę wydawanych decyzji i likwidację szkody w krótkim czasie.

d38ja20

Źródło: Centrum Odszkodowań DRB

ll

d38ja20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ja20
d38ja20
Więcej tematów