Odpowiednio magazynowane opony mogą dobrze służyć przez wiele lat. Podpowiadamy, jak właściwie przechowywać ogumienie.
Największy wpływ na zużycie opony ma jazda z odpowiednio ustawionym ciśnieniem. Gdy jest ono za niskie to tydzień eksploatacji odpowiada 12 miesiącom prawidłowego przechowywania. Jeśli jest w normie to wartość ta wzrasta aż trzykrotnie.
Najlepsze warunki panują w magazynach producenckich, gdzie przyjęte są surowe normy odnośnie temperatury, wilgotności czy oświetlenia. W domowych warunkach ciężko uzyskać takie parametry, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, by opony starzały się jak najwolniej.
Podczas przechowywania krótkoterminowego opony można kłaść jedna na drugiej jednak istotne jest by po czterech tygodniach je odwrócić. W przypadku gdy są zamontowane na felgach to muszą być napompowane i należy przechowywać je pionowo lub jedna na drugiej do wysokości maksymalnie 4 kół.
W dłuższym okresie czasu warto opony postawić pionowo na półce, co najmniej 10 cm od podłoża. Jeżeli opony są zamontowane na kołach, powinny być składowane poziomo pojedynczo lub w stosie do 4 sztuk po uprzednim znacznym obniżeniu ciśnienia.
Istotne jest miejsce magazynowania. Należy sprawdzić czy nie znajdują się w pobliżu gorących rur lub urządzeń elektrycznych, np. prostowników. Podłoże powinno być czyste, bez śladów oleju czy benzyny. Opony które mają kontakt z taką substancją mogą ulec nagłemu uszkodzeniu po ponownym montażu.