Trwa ładowanie...

Jak Polacy badają ciśnienie w oponach?

Jak Polacy badają ciśnienie w oponach?Źródło: Materiały prasowe
d1fyoc7
d1fyoc7

Z badania TNS Polska wynika, że ponad 30 proc. polskich kierowców nie wie, jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach. W dodatku większość z nich kontroluje jego stan tylko dwa razy do roku.

W sondażu 31 proc. respondentów nie potrafiło wskazać rekomendowanego ciśnienia w oponach ich samochodów. Równocześnie 44 proc. z nich posiada taką wiedzę, co stanowi poprawę o 4 proc. w stosunku do wyników uzyskanych w 2011 r. 25 proc. badanych pamięta prawidłowy poziom ciśnienia jedynie w przybliżeniu.

Nieco mniej, bo 24 proc. z badanych kierowców kontroluje ciśnienie raz na pół roku, zaś 15 proc. robi to zgodnie z zaleceniami specjalistów, czyli raz w miesiącu. Pozostałe odpowiedzi kształtowały się następująco: częściej niż raz w miesiącu (7 proc.), raz na 2 miesiące (9 proc.), raz na 3 miesiące (14 proc.), raz na 4 miesiące (5 proc.), raz na 5 miesięcy (2 proc.), raz na rok (7 proc.), rzadziej niż raz na rok (2 proc.), brak kontroli ciśnienia (7 proc.).

Specjaliści twierdzą, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Najlepiej przeprowadzić na "zimnych" oponach - najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 km przy niewielkiej szybkości. Poziom ciśnienia powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia auta.

Odpowiednie ciśnienie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania, trwałość opony oraz ekonomię i ekologię - prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l/100 km.

Źródło: Michelin

ll/moto.wp.pl

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj