Trwa ładowanie...

Jak kupić dobre używane auto?

Jak kupić dobre używane auto?Źródło: PAP
d2joget
d2joget

Taniej nie znaczy lepiej jeśli do zakupu używanego samochodu nie podejdziemy z rozsądkiem. Zanim zdecydujemy się na wybrany model, warto zastanowić się nad tym w jakich celach i warunkach będziemy go używać i z jakiego wyposażenia będziemy korzystać na co dzień oraz czy stać nas na jego utrzymanie. Poniżej kilka rad co zrobić, by nie stracić na zakupie używanego auta.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Po pierwsze legalność

Najważniejszym krokiem przy zakupie używanego auta jest sprawdzenie jego legalności. Należy upewnić się, że posiada komplet dokumentów, aby dowiedzieć się czy było serwisowane, kupione w kraju oraz ilu miało właścicieli. Dokumenty sprawdzamy razem z numerem nadwozia i numerem silnika. Najczęściej są one umieszczane pod pokrywą silnika lub wewnątrz samochodu obok dywanika pasażera.

d2joget

Jeśli nie mamy znajomego mechanika, który podpowie nam jak sprawdzić stan techniczny pojazdu, jest kilka sposobów, które mogą nam nieco podpowiedzieć o historii auta. Przebieg samochodu jest wyznacznikiem zużycia eksploatacyjnego.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

- Im więcej przejechanych kilometrów tym większe prawdopodobieństwo kosztownych napraw. Jeśli w książeczce serwisowej nie ma szczegółowych informacji na ten temat, może świadczyć to o zatajeniu prawdziwych informacji. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, czy wytarta jest kierownica, lewarek zmiany biegów i nakładki na pedały - tłumaczy Dawid Wiercigroch, kierownik ds. Sprzedaży Samochodów Używanych Śląskiego Auto-Boss.

Pod maską samochodu czyhają na nas największe pułapki. Oględziny wzrokowe to pierwsza czynność jaką podejmujemy. Zbyt czysty silnik może sugerować, że sprzedawca chce coś przed nami zataić. Pod pokrywą silnika sprawdzamy ewentualne wycieki. Warto też przyjrzeć się, czy nie ma śladów naprawy, które objawiają się uszkodzeniem lakieru na śrubach.

d2joget

Po wstępnej ocenie wzrokowej można przystąpić do dalszych czynności. Sprawdzamy stan i kolor oleju silnikowego oraz czy w płynie chłodzącym nie ma śladów oleju, który może świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą. Po zapaleniu silnika (najlepiej zimnego) osłuchujemy jego pracę, czy nie jest zbyt głośny i nie wydobywają się spod maski niepokojące dźwięki w postaci stuków lub pisków.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Podstępny lakier

Dla większości kupujących ważne jest, żeby samochód był bezwypadkowy. Jednak to, że miał stłuczkę nie przekreśla jego wartości, jeśli naprawa była wykonana według technologii jaką przewiduje producent w autoryzowanym warsztacie napraw nadwozi i jest to udokumentowane. Wówczas samochód nie traci gwarancji na perforację nadwozia, jaką daje producent oraz dostaje gwarancję na naprawę blacharską.

d2joget

* TU ZOBACZYSZ JAKICH AUT POLACY SZUKAJĄ W INTERNECIE * Jak sprawdzić, czy samochód, który kupujemy od osoby prywatnej jest bezwypadkowy? Należy przyjrzeć się czy odcienie lakieru nie różnią się między sąsiadującymi elementami. - Dla pewności, można sprawdzić czujnikiem grubości lakieru czy samochód nie ma dodatkowych, niewidocznych warstw. Jeżeli pojawiają się różnice, możemy mieć pewność, że samochód mógł uczestniczyć w wypadku - wyjaśnia Dawid Wiercigroch.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Oceniaj surowo

Do kupna samochodu nie można podejść emocjonalnie, zwłaszcza jeśli naszym sprzedawcą jest osoba prywatna, której zależy na szybkiej sprzedaży. Nie sugeruj się więc wyglądem auta, ale stanem technicznym i kompletem dokumentów, bo od tego zależy jak długo będziesz je użytkować bez dodatkowego finansowania.

d2joget

Szczególnie trzeba pamiętać o ograniczonym zaufaniu do prywatnych sprzedawców. Szukając samochodów przez Internet możemy spotkać się z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w ogłoszeniach lub naciąganą prawdą, która skutkuje dodatkowymi kosztami po zakupie. Z kolei ofertę z giełdy samochodowej jest ciężko sprawdzić, bo sprzedawcy podpisują z nami umowę kupna "na masce" i tego samego dnia znikają, zostawiając klienta z jego nowym nabytkiem i problemami.

Testuj i kupuj bezpiecznie

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Jeśli szukamy samochodu w komisie, to tylko w takim gdzie dają nam możliwość sprawdzenia samochodu na ścieżce diagnostycznej. Nie powinniśmy się spieszyć z decyzją i dokładnie sprawdzajmy każdy szczegół. Jazda próbna to nasz obowiązek! Coraz bardziej doceniany jest autoryzowany dealer, który sprawdza używane samochody przed zakupem i dalszą odsprzedażą, aby móc dać nowemu nabywcy rok rękojmi oraz możliwość zakupu samochodu używanego z gwarancją mechaniczną. Po zakupie używanego auta nabywca otrzymuje także pomoc wyspecjalizowanego i przeszkolonego personelu.

d2joget

* TU ZOBACZYSZ JAKICH AUT POLACY SZUKAJĄ W INTERNECIE * - Większość samochodów u dealera zostawiana jest w rozliczeniu przez klientów zamieniających używane samochody na nowe, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem trafienia na jakiś bubel - komentuje Dawid Wiercigroch, Kierownik ds Sprzedaży Samochodów Używanych.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Jeśli nie czujemy się pewni swojej decyzji przy zakupie używanego samochodu, warto skorzystać z porad zaprzyjaźnionego mechanika lub specjalistów, którzy pracują w autoryzowanych salonach dealerów. Pamiętajmy, że tylko pewne źródło pochodzenia oraz historia serwisowania gwarantują długie i bezawaryjne użytkowanie używanego samochodu.

Kto pyta nie błądzi, zapytaj sprzedawcę o:

- pochodzenie samochodu
- liczbę właścicieli
- udokumentowany przebieg
- terminowość przeglądów
- czy naprawy blacharskie (o ile takie były) zostały wykonane według technologii producenta marki

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj