Trwa ładowanie...
d15izip

Jaguar Land Rover uruchomi fabrykę w Polsce?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaguar Land Rover uruchomi fabrykę w Polsce?
(zdjęcie producenta)
d15izip

*Firma Jaguar Land Rover (JLR), której właścicielem jest indyjski koncern motoryzacyjny Tata, planuje uruchomienie nowej fabryki w Europie Wschodniej i swą uwagę skupia na Polsce - doniósł w niedzielę brytyjski dziennik "Sunday Times". *

Kierownictwo firmy JLR sondowało rynek, rozważając oferty - począwszy od Słowacji, przez Węgry i Czechy po Turcję - na uruchomienie fabryki, która miałaby produkować około 200 000 samochodów rocznie - pisze "Sunday Times". Wysoko postawione źródło w branży powiedziało gazecie, że Polska zaoferowała "olbrzymie zachęty", nie podano jednak szczegółów.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Decyzji w sprawie ewentualnej budowy fabryki w Polsce można się spodziewać w ciągu kilku tygodni, chociaż źródła, na które powołuje się gazeta, twierdzą, że Słowacja wciąż ma niewielkie szanse. Fabryka mogłaby powstać w Krakowie; koszt inwestycji szacuje się na około 1,2 mld funtów (1,7 mld euro). Minister gospodarki Janusz Piechociński stwierdził, że chodzi o inwestycję, która może być zlokalizowana na obszarze nie mniejszym niż 450 ha i w której docelowo może naleźć pracę ponad 5 tys. osób.

d15izip

Jaguar wyprodukował w ub.r. około 450 000 samochodów, lecz planuje rozwinąć produkcję do miliona. Z powodu zwiększenia potrzeb zdolności produkcyjne w trzech brytyjskich fabrykach: w Solihull, Castle Bromwich i Halewood zostały wykorzystane. W ub.r. JLR otworzyła fabrykę w Chinach, a kolejna w Brazylii jest w budowie. Następna na liście jest fabryka w USA lub w Meksyku.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński mówił na początku lipca, że Polska rywalizuje ze Słowacją o dużą inwestycję w sektorze samochodowym. Według niego byłaby to największa fabryka w historii polskiej motoryzacji, a wartość inwestycji to ponad 7 mld zł. Piechociński zaznaczył, że chodzi o inwestora "z górnej półki" oraz "samochód kategorii premium". Pytany, czy może chodzić o inwestora z Indii, nie chciał potwierdzić tej informacji. - Nasi potencjalni partnerzy proszą o wstrzemięźliwość - zaznaczył. Wicepremier mówił, że docelowo inwestor chciałby produkować 350 000 samochodów i rozpocząć produkcję w 2019 r. Jak dodał, inwestor chce rozpocząć budowę fabryki jeszcze przed końcem III kwartału tego roku.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d15izip

* Polak, który projektuje Jaguary. Tadeusz Jelec *

Szeroki wybór samochodów w świetnych cenach. Kliknij i sprawdź oferty!

d15izip

Podziel się opinią

Share

d15izip

d15izip