Trwa ładowanie...

Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość paliw na stacjach

Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość paliw na stacjachŹródło: Materiały prasowe
d1chds2
d1chds2

Jakość paliwa w Polsce poprawia się - wskazują wyniki badań prowadzonych na stacjach i w hurtowniach w 2015 roku przez Inspekcję Handlową. W 2015 roku poddano kontroli 2005 losowo wybranych punktów sprzedaży w całym kraju.

Z opublikowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów danych wynika, że inspektorzy mieli zastrzeżenia do 5,2 procent zbadanych próbek paliw ciekłych i 3 procent gazu skroplonego.

- Wskazane nieprawidłowości mają realny wpływ na silniki naszych pojazdów - powiedziała Beata Manios, rzecznik prasowa Inspekcji Handlowej w Szczecinie. Wśród najczęstszych uchybień wymienia ona zaniżoną temperaturę zapłonu i niewłaściwą odporność na utlenianie w przypadku oleju napędowego oraz zawyżoną zawartość siarki w gazie skroplonym.

- Nieuczciwymi sprzedawcami paliwa i gazu zajmie się teraz prokuratura - dodała Manios. Za wprowadzanie do obrotu paliwa niespełniającego parametrów jakościowych grozi kara do 500 000 złotych lub pozbawienie wolności. Jeśli wartość niezgodnego z normami paliwa jest znaczna, to kara może wzrosnąć do 1 mln złotych.

Pod względem geograficznym, jeśli chodzi o jakość oleju napędowego, najgorzej wypadło województwo łódzkie, a w przypadku benzyny województwo podlaskie. Inspekcja Handlowa nie odnotowała żadnych uchybień co do jakości paliw w skontrolowanych punktach na Opolszczyźnie.

d1chds2
d1chds2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1chds2
Więcej tematów