Trwa ładowanie...

Historia oświetlenia samochodowego

Historia oświetlenia samochodowegoŹródło: Materiały prasowe
d28szw9
d28szw9

Dziś reflektory samochodowe służą przede wszystkim do oświetlania drogi. Kiedyś ta funkcja była zupełnie inna, a historia lamp w autach pokazuje, jak bardzo technologia poszła do przodu. Przy okazji przyjrzymy się, jakie są różnice pomiędzy lampami halogenowymi, LED-owymi a ksenonowymi i dowiemy się, które z nich są najlepsze.

Pierwsze lampy pełniły funkcję oznaczającą pojazd, a nie oświetlającą drogę. Stosowano do tego celu lampy naftowe i karbidowe. Światła podobne do tych, których używamy obecnie, pojawiły się w 1913 roku, jednak miały one bardzo małą moc. W roku 1924 pojawiły się żarówki Philips Duplo, które miały dwa żarniki i dawały możliwość korzystania z nich jako świateł mijania i drogowych.

W 1957 r. w europejskich samochodach pojawiły się światła asymetryczne, w odróżnieniu od wcześniej stosowanych symetrycznych, oświetlających równo lewą i prawą stronę przed samochodem. Światła symetryczne stosowane są dalej w Stanach Zjednoczonych. Kolejne etapy oświetleniowej rewolucji dotyczą zmiany żarówki. W latach sześćdziesiątych pojawiły się żarówki halogenowe, które świeciły dużo jaśniej niż dotychczas używane. W latach 80. zaczęto montować w samochodach reflektory soczewkowe, które precyzyjnie kierowały strumień światła.

Kolejnym przełomem było pojawienie się lamp ksenonowych. W porównaniu do pierwszych żarówek halogenowych strumień światła ksenonowego był trzykrotnie intensywniejszy – z 1 100 do 3 200 lm (lumenów). Do stosowanych świateł ksenonowych wprowadzono mechanizm samopoziomowania - światła ustawiały się w zależności od załadowania samochodu, dzięki temu nie oślepiały nadjeżdżających z przeciwka pojazdów.

Od 2007 roku historia świateł pisana jest przez LED-y, które dają bardzo duże możliwości w zakresie efektywności, ekonomii i precyzji oświetlenia. Pozwalają one na przykład na automatyczną zmianę ze świateł mijania na drogowe, wygaszenie poszczególnych bloków lampy tak, by nie oślepiała one pieszego lub jadącego rowerzysty. Biorąc pod uwagę precyzję działania, możliwości dostosowania do rożnych warunków, ekonomiczność oraz wytrzymałość wydaje się, że to aktualnie najlepsze lampy samochodowe.
Przy tej okazji, warto przypomnieć sobie, jakie są zasady prawidłowego korzystania ze świateł samochodowych.

d28szw9

Źródło: Skoda Auto Szkoła

ll

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj