Trwa ładowanie...
02-02-2015 14:46

Hakerzy mogą otworzyć samochód w kilka minut. BMW reaguje

Hakerzy mogą otworzyć samochód w kilka minut. BMW reagujeŹródło: zdjęcie producenta
dc2bl2n
dc2bl2n

Coraz większa komputeryzacja samochodów powoduje, że są one narażone na ataki hakerskie. Sporo mówi się o tym pod kątem bezpieczeństwa i możliwych zamachów terrorystycznych, jednak dużo większym i realnym zagrożeniem jest kradzież pojazdu. Luki w oprogramowaniu wykorzystywane przez złodziei pozwalają w szybki i bezinwazyjny sposób włamać się do samochodu.

„Klasyczne” metody kradzieży samochodów już od dawna stają się coraz mniej popularne. Zwykłe forsowanie zamka nie dość, że często jest bardzo trudne, to jeszcze pozostawia zniszczenia. Dlatego dzisiaj złodzieje szukają innych sposobów na obejście zabezpieczeń. Jednym z nich jest atak hakerski pozwalający włamać się do komputera pokładowego i w ten sposób otworzyć drzwi. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku samochodów koncernu BMW (oprócz bawarskiej marki też Mini i Rolls-Royce'y). Luka w oprogramowaniu systemu ConnectedDrive pozwala na bezprzewodowe otwarcie auta w kilka minut.

Producent zapewnia, że dziura w systemie nie umożliwia uruchomienia silnika, ale już samo otwarcie auta na pewno ułatwia kradzież – jeśli nie samochodu, to na pewno przedmiotów w nim się znajdujących. BMW podkreśla, że odpowiednia aktualizacja już powstała i zostanie zainstalowana automatycznie przy pierwszym połączeniu z serwerem bawarskiej marki. Przypadek ten jednak pokazuje nowe zagrożenie jakie powstało w ostatnich latach.

Samochody, które pozwalają na zdalne włączanie niektórych funkcji (np. ogrzewania lub chłodzenia kabiny), narażone są na włamanie na odległość. Jest to bezpieczne dla samego złodzieja, który do momentu otwarcia auta nawet nie musi się do niego zbliżać.

W przypadku luki w systemie ConnectedDrive problem dotyczy samochodów BMW, Mini i Rolls-Royce wyprodukowanym od marca 2010 do grudnia 2014 roku – informuje niemiecki automobilklub ADAC.

sj, moto.wp.pl

dc2bl2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc2bl2n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj