Trwa ładowanie...
dystrybutor
Tomasz Budzik
13 października 2017, 15:10

Główny Urząd Miar zbyt rzadko sprawdzał „suszarki” i taksometry. Miażdżący raport NIK-u

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła swój raport na temat działalności Głównego Urzędu Miar. Jak się okazuje, przyrządów do pomiaru prędkości samochodów i taksometrów nie sprawdza się prawie wcale.

81
12
31
Share
Główny Urząd Miar zbyt rzadko sprawdzał „suszarki” i taksometry. Miażdżący raport NIK-uŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d22ev22
d22ev22

Policja poza kontrolą

Inspektorzy NIK-u wzięli pod lupę działalność Głównego Urzędu Miar w latach 2010-2016. Wśród zarzutów, które przedstawiono tej instytucji, znalazły się te dotyczące niewystarczającego bieżącego nadzoru nad prawidłowością działania urządzeń do mierzenia prędkości pojazdów. W 2016 roku na terenie całego kraju GUM skontrolował tylko 14 mierników prędkości. Z urządzeń takich korzysta policja i Inspekcja Transportu Drogowego. Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Głównej Policji, na koniec 2016 roku w rękach funkcjonariuszy było 1836 mierników prędkości. ITD korzystało zaś wówczas z 449 urządzeń mierzących prędkość. Oznacza to, że w 2016 roku pracownicy GUM skontrolowali zaledwie 0,6 proc. przyrządów, które były wykorzystywane na polskich drogach.

W latach 2010-2016 GUM w ogóle nie prowadził kontroli radarów do pomiaru prędkości pojazdów na obszarze działania czterech z dziewięciu Okręgowych Urzędów Miar: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Było tak pomimo wielokrotnych informacji w mediach o wątpliwościach dotyczących prawidłowości pomiarów prędkości radarami typu Iskra stosowanymi przez policję, a także mimo wyników serii kontroli Biura Nadzoru GUM w 2013 r. i 2014 r. w dziesięciu jednostkach policji. W trzech z dziesięciu zbadanych wówczas radarach ujawniono uszkodzenia związane z wpływem zakłóceń elektromagnetycznych. Uszkodzone egzemplarze radarów zostały wycofane z użytkowania.

Mimo miażdżącej krytyki GUM-u w raporcie przyznano, że niektóre z jednostek tej instytucji nie miały możliwości kontrolowania sprzętu do mierzenia prędkości pojazdów z powodu braku koniecznych do tego urządzeń.

Ile za kurs?

Podobnie niski stopień kontroli dotyczył taksometrów wykorzystywanych przez taksówkarzy. Dla przykładu na terenie pracy łódzkiego oddziału GUM-u od 2010 roku ani razu nie dokonano kontroli poprawności działania taksometru. W 2016 roku na terenie całego kraju urząd sprawdził 703 takie urządzenia. Najwięcej, bo 912 kontroli, przeprowadzono w 2011 roku.

d22ev22

Kontroli nie podejmowano nawet wówczas, gdy użytkownik taksometru nieterminowo występował o wykonanie legalizacji ponownej. Kontrola NIK-u w kieleckim, zamojskim i lubelskim oddziale Głównego Urzędu Miar wykazała, że w przypadku taksometrów w około 30-50 proc. przypadków wnioski o ponowną legalizację składane były po utracie ważności poprzedniego świadectwa legalizacji.

Zdaniem NIK-u GUM mógł ustalić, czy dany przyrząd był użytkowany bez ważnej legalizacji. Urząd nie przyjął jednak takiej praktyki. Tymczasem Prawo o miarach przewiduje grzywny za stosowanie, a nawet przechowywanie w stanie gotowości do użycia przyrządów pomiarowych bez aktualnej legalizacji.

Jak przyznaje NIK, kontrole pracownikom GUM-u utrudniali sami taksówkarze. Zgodnie z prawem urząd ma obowiązek zawiadomienia z wyprzedzeniem przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Sprawdzenie taksometrów odbywa się na postoju taksówek, gdzie nie ma możliwości zastania wszystkich użytkowników takich urządzeń. Ponadto, w zdecydowanej większości podczas rozpoczęcia kontroli u pierwszego taksówkarza, pozostali obecni na postoju odjeżdżali, a administracja miar nie posiada uprawnień do zatrzymywania pojazdów.

Do pełna czyli ile?

W gestii zainteresowań Głównego Urzędu Miar są również dystrybutory, z których korzystamy podczas tankowania na stacjach paliw. W 2015 roku NIK oraz Inspekcja Handlowa sprawdziły, na ile skutecznie GUM zapobiega tam nieprawidłowościom. Okazało się wówczas, że w 14 proc. skontrolowanych placówek dystrybutory odmierzały paliwo ze szkodą dla klientów, a na niektórych stacjach paliw inspektorzy GUM-u nie pojawili się od 14 lat.

d22ev22

Z nowego raportu NIK-u wynika jednak, że jest już nieco lepiej. W 2015 roku GUM sprawdził 16,5 tys. odmierzaczy paliw płynnych. W 2016 roku było 21,9 tys. kontroli. W przypadku odmierzaczy LPG wartości te to odpowiednio 1,7 tys. oraz 2,3 tys. Zgodnie z prawem odmierzacze paliw płynnych muszą być poddawane ponownej legalizacji co 25 miesięcy, a urządzenia służące do tankowania LPG co 13 miesięcy.

Źródło: NIK

d22ev22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze (31)

Dzieci widzą i słyszą. #StopMowieNienawiści.
14 październik 2017,
WODNIKWPROWADZIĆ PRAWO DLA POLICJI I STACJI PALIW ,POLICJANT ZATRZYMUJĄCY DO KONTROLI SAMOCHÓD KTÓRY PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ POWINIEN OKAZAĆ BEZ WEZWANIA WAŻNE BADANIA ...Czytaj całość
14 październik 2017,
ObserwerProsta sprawa. Wynika z tego, że z powodu źle działających mierników ilość "prawie" słusznie zapłaconych mandatów to tylko 0,6%, reszta powinna się domagać ...Czytaj całość
14 październik 2017,
WODNIKCO CI LUDZIE ROBILI W GUM ?.ZA CO POBIERALI WYNAGRODZENIA ?.BRAK KONTROLI I LEGALIZACJI W CAŁEJ POLSCE.NP PALIWA NIE DOŚĆ ŻE OSZUKUJĄ STACJE PALIW NA JAKOŚCI ...Czytaj całość
Rozwiń komentarze (31)
d22ev22
d22ev22
d22ev22
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.