Trwa ładowanie...

Francuzi pracują nad oponami z biomasy

Francuzi pracują nad oponami z biomasyŹródło: Thinkstock
d4jdngl
d4jdngl

Firmy Michelin i Axens oraz francuski państwowy ośrodek badawczy IFP Energies nouvelles rozpoczęły badania nad projektem, którego celem jest produkcja ekologicznej gumy z biomasy.

Projekt o nazwie BioButterfly obejmuje wszystkie etapy procesu badań i rozwoju, wykorzystując uzupełniające się doświadczenie partnerów inicjatywy. Budżet projektu wynosi 52 mln euro i jest rozłożony na 8 lat. Inicjatywa otrzymała od francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Poszanowania Energii ADEME dofinansowanie w wysokości 14,7 mln euro.

Uczestnicy BioButterfly podkreślają, że najważniejszymi wyzwaniami badań będą produkcja konkurencyjnego cenowo biobutadienu, redukcja w całym procesie produkcyjnym negatywnego wpływu na środowisko naturalne w porównaniu do paliw kopalnych, opracowanie syntetycznej gumy o wysokich osiągach, upowszechnienie procesu, obniżenie kosztów inwestycyjnych oraz przygotowanie gruntu pod funkcjonowanie francuskiego przemysłu syntetycznej gumy wytwarzanej na bazie bioskładników.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

- Projekt badawczy jest doskonałą okazją, aby znaleźć nowe zrównoważone źródło elastomerów, które są niezbędne do produkcji wysokiej jakości opon. Projekt dostarczy nam ekologiczny materiał o zadowalających osiągach - powiedział Terry Gettys, szef działu badań Michelin.

d4jdngl

Butadien jest związkiem chemicznym wytwarzanym z paliw kopalnych, który jest wykorzystywany do produkcji syntetycznej gumy. Ok. 60 proc. jego produkcji przeznacza się na potrzeby przemysłu oponiarskiego. Zastosowanie odnawialnego surowca jest atrakcyjną alternatywą pozwalającą zrównoważyć źródła zaopatrzenia. Biobutadien umożliwi opracowanie innowacyjnej i zapewniającej wysokie osiągi gumy do opon.

Źródło: Michelin

ll/moto.wp.pl

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj