Francuzi oczyścili z zarzutów Opla, teraz zabierają się za Fiata
Francuzi postanowili przyjrzeć się koncernowi FCA, co do którego są podejrzenia o oszustwa w zakresie emisji spalin. Paryska prokuratura wszczęła postępowanie 15 marca, czyli niedługo przed tym, jak ogłoszono, że przejęty przez PSA Opel jest oczyszczony z jakichkolwiek podejrzeń.
FCA nie ma niczego do ukrycia i oficjalnie twierdzi, że ich samochody spełniają wszelkie wymagania. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek oszustwie, co, jak przypomina włosko-amerykański gigant samochodowy, potwierdził włoski minister transportu. Firma oczywiście jest gotowa do współpracy ze wszyskimi organami prowadzącymi tę sprawę.
Do tej pory władze Francji podjęły działania mające na celu wyjaśnić kwestię spalin względem koncernów Volkswagena, Opla, Renault i Fiata. Co do Volkswagena nie ma już podejrzeń - tu sprawa jest jasna. Niemcy sami się przyznali do manipulacji oprogramowaniem sterującym systemami oczyszczającymi spaliny i teraz płacą za swoje błędy. Opel został oczyszczony z zarzutów, natomiast Renault i FCA są jeszcze badane.
Kilka dni temu Renault zaprzeczyło oficjalnie doniesieniom co do manipulacji *w zakresie emisji spalin, ale pojawił się rzekomy świadek, który twierdził, iż firma nie podaje prawdziwych wyników do homologacji od lat 90. *Względem FCA zarzuty są także dość poważne. Podejrzewa się, że tylko w USA jest około 104 tys. jeepów i dodge'ów, które mogą zostać wycofane z eksploatacji. Śledztwo prowadzą więc nie tylko francuskie organizacje, ale także amerykańska EPA, która prawie wykończyła finansowo Volkswagena.
W samych* Stanach Zdjednoczonych koncernowi FCA grożą bardzo wysokie kary* w przypadku udowodnienia oszustwa - 44 539 dolarów od samochodu, co daje łączną kwotę rzędu 4,63 miliarda dolarów. Sergio Marchionne, prezes Grupy FCA niespecjalnie się tym przejmuje i podobnie jak przedstawiciele Renault jest pewny swego.
"Nie jesteśmy kryminalistami" - oświadczył w jednym z komunikatów.
Źrodło: Automotive News Europe