Trwa ładowanie...

Fotel samochodowy Toyoty z drukarki 3D

Share
Fotel samochodowy Toyoty z drukarki 3D
Źródło: Materiały prasowe
d12uetm

Toyota i firma Materialise wspólnie pracują nad stworzeniem fotela samochodowego drukowanego w drukarce 3D. Powstał już prototyp, charakteryzujący się bardzo lekką konstrukcją i dobrymi właściwościami cieplnymi.

Zespół specjalistów Materialise zajmuje się opracowaniem cyfrowym i drukiem 3D projektów technologicznych przy użyciu autorskiego oprogramowania. Aby przygotować się do współpracy z Toyotą dodali oni nowe funkcje do programu 3-maticSTL. Eksperci obu firm stworzyli cyfrowy model o złożonej topologii, z uwzglęnieniem faktury materiału i jego własności fizycznych. Chodzi o uzyskanie optymalnej struktury przy wyeliminowaniu strat materiału.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
W wyniku pierwszych przymiarek zespół uzyskał niezbędne do sterowania drukarką pliki 3D STL, były one jednak zbyt duże i złożone, by nadawały się do praktycznego wykorzystania. W przeprowadzonych zmianach oznaczono pożądaną gęstość struktury w poszczególnych częściach fotela przypisanym jej odcieniem szarości. Następnie odcienie szarości zostały zinterpretowane przez specjalny program, za pomocą którego wygładzono krawędzie fotela i dodano do niego strukturę z elastycznych belek, aby poprawić komfort użytkowania.

d12uetm

Dużą zaletą projektu są miejsca o obniżonej gęstości struktury - dzięki nim lepiej rozprasane jest ciepło, przez co pasażer mniej się grzeje i poci. Znacząco spadło też zapotrzebowanie na materiał potrzebny do wydruku - o 72 proc. do 18 kg.

ll/moto.wp.pl

Pióra wycieraczek samochodowych do każdego samochodu. Sprawdź! >>

d12uetm

Podziel się opinią

Share
d12uetm
d12uetm
Więcej tematów