Trwa ładowanie...

Fidget spinner niebezpieczny w rękach kierowcy, pasażera i pieszego

Fidget spinner to mały, obrotowy gadżet, który zdobywa ogromną popularność. Zabawka znika ze sklepowych półek i kręci się w rękach wielu ludzi. Jednak według policji, pozornie niegroźna zabawa może doprowadzić do tragedii.

Fidget spinner niebezpieczny w rękach kierowcy, pasażera i pieszegoŹródło: Fot. Jakub Tujaka
d35pxcl
d35pxcl

Konstrukcja niewielkiej zabawki jest bardzo prosta. Cztery łożyska i odlew z tworzywa sztucznego nie wygląda okazale, ale odstresowuje, ponieważ łożyska są zamontowane tak, ze rozpędzają się do sporej prędkości. Może zasada jego działania brzmi niezbyt efektownie, ale ten gadżet naprawdę wkręca. Fidget spinner już zaliczany jest do największych i najszybciej rosnących trendów w historii zabawek.

Kiedy w naszej redakcji pojawił się taki spinner, to wiele osób było zainteresowanych jego budową i działaniem. Każdy chciał sprawdzić, skąd fenomen tego urządzenia.
Jeśli tempo rozwoju popularności fidget spinnera nie zwolni, to tylko kwestią czasu jest to, kiedy trafi on także w ręce kierowców. Zwróciliśmy się z pytanie do Policji, jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie takiego pochłaniacza uwagi w czasie prowadzenia auta.

Zdaniem Marzanny Boratynskiej z łódzkiej drogówki, używanie jakichkolwiek przedmiotów odwracających uwagę kierowcy w czasie jazdy niesie ze sobą pewne zagrożenie. Odrywanie wzroku od sytuacji na jezdni zawsze jest niebezpieczne.

Policjantka dodaje, że pozornie niegroźne mody potrafią być bardzo niebezpieczne. Niedawno w Łodzi dziewczynka robiąca sobie zdjęcie tzw. selfi, wtargnęła na drogę wprost pod koła nadjeżdżającego auta. Przeżyła ten wypadek, jednak taki splot okoliczności może doprowadzić do śmierci. Dlatego kierowcy powinni bacznie obserwować ruch pieszych zwłaszcza w terenie zabudowanym i w okolicy szkół.

Fot. Jakub Tujaka
Źródło: Fot. Jakub Tujaka

Warto pamiętać, że do kolizji lub wypadku może dojść, kiedy kierowca będzie np. pomagał podnieść zabawkę, która wypadła jemu lub np. dziecku. Wtedy auto może pokonać kilkadziesiąt metrów, a jego kierowca nie będzie kontrolował otoczenia, co jest bardzo niebezpieczne. Dodatkowo zabawka ma zdolność do skupiania uwagi, więc bawiący się nią kierowca może mieć opóźnione reakcje podobnie jak w czasie korzystania z telefonu komórkowego.

d35pxcl

Poprzednim tak modnym zajęciem była gra na smartfonach, w której gracze zbierali wirtualne pokemony. Przez nią doszło do wielu tragicznych wypadków.

Zawczasu przestrzegamy więc, że nie ma większego znaczenia, czy używanie fidget spinnera przez kierowcę, pasażera czy pieszego jest zakazane prawnie i grozi za to np. mandat, ale w każdej sytuacji na drodze warto zachować czujność. Niezależnie od tego, czy uczestniczymy w ruchu jako kierowca, pasażer lub pieszy.

d35pxcl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35pxcl
Więcej tematów