Trwa ładowanie...
13-04-2016 12:53

EVE-1: autonomiczność po polsku

EVE-1: autonomiczność po polskuŹródło: AGH
d40afpy
d40afpy

Naukowcy i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad pierwszym polskim pojazdem autonomicznym. Auto potrafi już rozpoznawać i omijać pieszych oraz identyfikować znaki drogowe, a to dopiero początek drogi.

Każdy liczący się koncern samochodowy pracuje nad autonomicznym pojazdem bądź już ma w swoich pracowniach egzemplarze, które mogą obyć się bez kierowcy. Taki samochód powstaje również na AGH. Jego bazą jest przekazane przez firmę Delphi, jednoosobowe auto o napędzie elektrycznym. W ciągu kilku miesięcy pojazd uległ dość poważnym zmianom i dziś wykorzystuje zamontowaną w Krakowie elektronikę oraz specjalnie napisane dla niego oprogramowanie.

Radar, kamera, umiejscowione wokół karoserii czujniki i moduł GPS, a przede wszystkim odpowiednio sterujące nimi aplikacje pozwalają na automatyczne wykrywanie pieszych i zatrzymanie się przed nadchodzącym człowiekiem. To wystarcza, by bez obaw o zdrowie i życie studentów oraz pracowników EVE-1 mógł poruszać się samodzielnie po uczelnianych korytarzach. Potrafi też odczytywać znaki drogowe i dostosowywać prędkość do poruszającego się przed nim pojazdu. Jeśli on zwolni, zwalnia i EVE-1. To jednak nie koniec ambicji naukowców.

(fot. AGH)
Źródło: (fot. AGH)

Zgodnie z planem EVE-1 ma zostać wyposażony w dodatkowe kamery, żyroskop, akcelerometr oraz magnetometr. Wszystko po to, by w przyszłości auto mogło zadebiutować na ulicach. Jak deklarują dr Marek Długosz i dr Paweł Skruch, auto ma samodzielnie zawieźć pasażera z punktu A do punktu B. Rolą człowieka będzie tylko podanie miejsca docelowego. Taka podróż musi być przy tym bezpieczna, a jazda zgodna z przepisami.

EVE-1 mierzy 2,15 m długości, ma zasięg do 20 km i rozpędza się do prędkości 20 km/h. To tylko platforma służąca do ćwiczeń i doskonalenia rozwiązań związanych z autonomicznym ruchem pojazdów, ale być może w przyszłości auto będzie samodzielnie woziło gości po terenie krakowskiej uczelni.

Źródło: AHG

tb, moto.wp.pl

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj