Trwa ładowanie...

Dzieci do szkoły, lekcje dla rodziców

Dzieci do szkoły, lekcje dla rodzicówŹródło: Łukasz Jóźwiak
d4045uy
d4045uy

Od pierwszego dzwonka w szkołach nie minęło wiele czasu. Początek roku szkolnego to dobry moment na przypomnienie o akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, która jest apelem Policji do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w tych miejscach, w których korzystają z nich dzieci. W ramach akcji, w okolicach szkół i przedszkoli, budowane są również bezpieczne przejścia dla pieszych.

Takie właśnie przejście z sygnalizacją świetlną drogowcy wybudowali między innymi we wrześniu w Czarnowie (kujawsko-pomorskie) na drodze krajowej nr 80. Korzystają z niego przede wszystkim uczniowie pobliskiej szkoły.

Chodniki, przejścia, zatoki

*Na tym, aby dzieci bezpiecznie docierały do szkoły zależy wszystkim: rodzicom, nauczycielom, samorządom, policji. *Do oddziałów GDDKiA trafiają wnioski o budowę chodników, ścieżek rowerowych prowadzących do szkół, budowę przejść z sygnalizacją świetlną, montowanie barier ochronnych. Wnioski są oceniane przez specjalistów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeśli są zasadne a finansowanie zapewnione - inwestycje są realizowane.
Potrzeb jest wiele, niestety nie wszystkie z nich da się zaspokoić w najbliższym czasie. Ograniczeniem jest oczywiście budżet, na budowę chodników, ścieżek rowerowych, barier, przejść z sygnalizacją nie wszędzie wystarczy pieniędzy. Szereg inwestycji już jest realizowany. Np. w województwie Pomorskim, w Tuchomiu rodzice apelują o poszerzenie wjazdu na ul. Szkolną z krajowej drogi nr 20. Chodzi o dwumetrowy pas z działki szkoły, dzięki któremu łatwiej będzie autobusom podjeżdżać pod szkołę, a innym użytkownikom ruchu poruszać się po tej części ul. Szkolnej.
Tego typu realizacji planowane są w całej Polsce. W gminie Kartuzy planowana jest budowa zatoki przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz kolejnych chodników na terenie gminy. W gminie Chmielno plany poprawy bezpieczeństwa w rejonach szkół, na szlakach prowadzących do szkół obejmują budowę chodników w Zaworach, Borzestowie i w Zajezierzu oraz oznakowanie przejść dla pieszych w Łączyńskiej Hucie, w Przewozie i w Miechucinie.

Policjanci kontrolują

Zachowanie ostrożności na drodze powinno być dla kierowców sprawą oczywistą. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Stad ciągłe apele policjantów do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wszędzie tam, gdzie jest ona wyjątkowo wskazana, np. w rejonach szkół podstawowych sąsiadujących z drogami o dużym natężeniu ruchu. Apele te są aktualne przez cały rok.
Podczas akcji „Bezpieczna droga do szkoły 2013" informował o tym rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski: - Zwracamy szczególną uwagę na kierowców oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci przypominają najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Sprawdzane są oznakowania drogowe w rejonach przyległych do placówek szkolnych.
Kontrolowane są pojazdy przewożące dzieci i młodzież do szkół. –

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to istotne. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo istotne, gdyż dzieci i młodzież, szczególnie pochodząca z terenów wiejskich, dojeżdża do szkół autobusami. Pojazdy przewożące dzieci powinny być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone.
Policja przypomina, że dzieci do siódmego roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach - Należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy - dodaje insp. Mariusz Sokołowski w wypowiedzi dla PAP.

d4045uy

Rodzice odpowiedzialni

Wypadki z udziałem dzieci budzą ogromne emocje i choć jest ich coraz mniej, każdego roku na drogach giną kolejni najmłodsi. W ubiegłym roku 6 dzieci zginęło, a ponad 70 zostało rannych w wypadkach z udziałem najmłodszych. Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, gdyby dzieci znały zasady poruszania się na drodze. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego u dzieci i brak umiejętności przewidywania zagrożeń sprawiają, że maluchy swoim zachowaniem często same przyczyniają się do powstawania zdarzeń drogowych.
W 2012 roku dzieci były sprawcami 23 wypadków, w których na szczęście nikt nie zginął, ale 24 z nich zostało rannych. Główną przyczyną tych zdarzeń było nagłe wbiegnięcie na jezdnię. Dziecko nie potrafi przewidywać skutków swojego zachowania, dlatego też na drodze może nieświadomie narażać niebezpieczeństwo siebie i innych. Należy pamiętać, że obowiązkiem rodziców jest przekazanie dzieciom wiedzy dotyczącej poruszania się po drogach i nauczenie ostrożności.

*Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka na drodze: *
• wybierz bezpieczną drogę, którą dziecko ma chodzić do szkoły i dokładnie się z nią zapoznaj; naucz dziecko bezpiecznego poruszania się po tej trasie i korzystania ze środków komunikacji publicznej;
• przypominaj dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi;
• ucz dziecko, że przez jezdnię powinniśmy przechodzić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych;
• zwróć dziecku uwagę, że pod żadnym pozorem nie wolno przebiegać przez drogę, nawet na przejściu dla pieszych (przebieganie przez jezdnię jest wciąż częstą przyczyną wypadków z udziałem dzieci);
• uwrażliwiaj dziecko, że samochód może nadjechać szybko i dlatego zawsze przed przejściem przez jezdnię trzeba uważnie rozejrzeć się w obie strony - najpierw w lewą, potem w prawą i ponownie w lewą.

d4045uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4045uy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj