Trwa ładowanie...
d2pwn8z
d2pwn8z

Dwie Saudyjki aresztowane za prowadzenie samochodu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pwn8z

Dwie Saudyjki były przez niemal tydzień trzymane w areszcie za złamanie obowiązującego w ich kraju zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety - poinformowali członkowie rodzin zatrzymanych i jedna z aktywistek kampanii przeciwko temu zakazowi.

Kobiety zostały zatrzymane po wjeździe do Arabii Saudyjskiej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obie wspierają oddolną kampanię przeciwko zakazowi uniemożliwiającemu Saudyjkom kierowanie autem, zainicjowaną w październiku 2013 roku. Na Twitterze są śledzone przez ponad 350 000 osób.

25-letnia Ludżain al-Hathlul ma prawo jazdy wydane przez ZEA, sąsiadujące z Arabią Saudyjską. 30 listopada zamieściła w serwisie YouTube nagranie, na którym widać, jak wjeżdża kierowanym przez siebie samochodem do kraju. Gdy upierała się, aby umożliwiono jej wjazd, saudyjscy strażnicy graniczni skonfiskowali paszport; na granicy była przetrzymywana niemal przez dobę. Jedna z działaczek, chcąca zachować anonimowość, podkreśliła, że 25-latka "chciała pokazać, jakim absurdem jest fakt, że nie pozwala jej się wjechać do kraju własnym autem".

d2pwn8z

Na pomoc przetrzymywanej na granicy Hathlul przyjechała następnego dnia 33-letnia Majsa al-Amudi, która przywiozła koleżance jedzenie, wodę i koce. Następnie obie kobiety zostały aresztowane, najwyraźniej dlatego, że siedziały za kierownicą; nie wiadomo jednak, czy grożą im jakieś zarzuty kryminalne - poinformowała organizacja Human Rights Watch. Młodsza z kobiet trafiła do ośrodka poprawczego dla młodocianych, a starsza do aresztu we wschodniej części kraju. Obie były przesłuchiwane bez obecności prawnika, ale pozwolono im spotkać się z rodziną.

Konserwatywna Arabia Saudyjska z jej szczególnie surową, wahabicką interpretacją islamu utrzymuje zakaz w obawie przed "lubieżnymi zachowaniami", jakie może rzekomo wyzwolić prowadzenie samochodu przez kobiety. Zakaz jest wprawdzie nieformalny, ale prawa jazdy wydaje się tam wyłącznie mężczyznom. Podobnych obostrzeń nie ma w żadnym innym kraju świata muzułmańskiego, w tym u konserwatywnych sąsiadów Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d2pwn8z

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

d2pwn8z

Podziel się opinią

Share
d2pwn8z
d2pwn8z
Więcej tematów